fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak o założeniach Polskiego Ładu: Wszystkie punkty są zsynchronizowane, połączone i mają całościową logikę

Wszystkie punkty są zsynchronizowane, połączone i mają całościową logikę. Wydaje się, że nie da się jakiegokolwiek z elementów oddzielić, zrobić dekompozycję. Można powiedzieć, że wszystkie zagadnienia koncentrują się na rodzinie, gospodarstwie domowym – mówił prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Prof. Zbigniew Krysiak odniósł się do przedstawionego w sobotę Polskiego Ładu.

– Wszystkie punkty są zsynchronizowane, połączone i mają całościową logikę. Wydaje się, że nie da się jakiegokolwiek z elementów oddzielić, zrobić dekompozycję. Można powiedzieć, że wszystkie zagadnienia koncentrują się na rodzinie, gospodarstwie domowym. W klasycznym modelu ekonomicznym to właśnie gospodarstwo domowe, rodzina jest centrum – wskazał gość „Polskiego punktu widzenia”.

Jednym z pomysłów w ramach Polskiego Ładu jest możliwość uzyskania gwarancji bankowej na 100 tys. zł na mieszkanie.

– Zastąpienie wkładu własnego gwarancją do 100 tys. zł oznacza, że państwo będzie dokładało (w zależności od ilości dzieci) maksymalnie do 150 tys. zł do wartości mieszkania. To powoduje, iż młode rodziny będą mogły bardzo szybko uzyskać własne mieszkanie (…). Ten element będzie działał pozytywnie na populację, bo „500 plus” jest ważnym czynnikiem, można powiedzieć, iż ważniejszym czynnikiem jest sprawa mieszkania – podkreślił prezes Instytutu Myśli Schumana.

Istotna ma być także cyfryzacja.

– Zaakcentowano sprawę dotyczącą cyfryzacji i coś, co pan premier nazwał 5G. Chodzi tutaj o symbol, który mówi o nowym modelu funkcjonowania procesów gospodarczych, czyli produkcyjnych. Bardzo prostym przykładem jest to, że dzisiaj w trakcie pandemii dokonaliśmy istotnego remodelingu funkcjonowania przedsiębiorstw. Już od dłuższego czasu np. służby, które zajmowały się procesem zamówień surowców w przedsiębiorstwach, siedziały w zakładzie produkcyjnym. Oni mogą już wykonywać tę pracę zdalnie – mówił prof. Zbigniew Krysiak.

radiomaryja.pl

drukuj