fot. PAP/Adam Warżawa

Prof. Z. Krysiak o próbie powiązania unijnego budżetu z tzw. praworządnością: Niemcy chcą wypracować instrument, który pozwoli im w przyszłości na dominację kapitałową w Unii

Niemcy chcą wypracować instrument, który pozwoli im w przyszłości na dominację kapitałową w Unii – mówił w „Polskim Punkcie Widzenia” prof. Zbigniew Krysiak. Prezes Instytutu Myśli Schumana odniósł się w ten sposób do weta Polski i Węgier w sprawie unijnego budżetu.

Polska i Węgry podnoszą argument, że nowy unijny mechanizm proponowany przez prezydencję niemiecką prowadzi do rozbicia Wspólnoty.

– My w ten sposób, i to spotkanie to potwierdziło, ratujemy Europę Schumana, wspólnotę narodów Schumana – mówił prof. Zbigniew Krysiak.

Prezes Instytutu Myśli Schumana tłumaczył, że powiązanie wypłaty unijnych pieniędzy z tzw. praworządnością „jest parciem Niemców do superpaństwa”.

– Niemcy chcą stworzyć tzw. landyzacje, czyli stworzyć pod swoim kierunkiem Europę landów. Tym czynnikiem władzy ma być kapitał. Wbrew pozorom celem Niemców nie są właśnie zmiany ideologiczne, w pewnym sensie tak, ale to jest ich instrument do tego, żeby mieć dominacje kapitałową, gospodarczą – powiedział profesor.

To spór o suwerenność Polski.

– Właśnie zgoda na wprowadzenie ideologii i uzależnienia pieniędzy od postaw, tak że mamy przyjmować postawy niszczenia naszych wartości patriotycznych, niszczenia naszych wartości duchowych, kulturowych, naszej struktury osobowej wynikającej z wiary. Za żadne 30 srebrników nie można się sprzedać – podsumował prezes Instytutu Myśli Schumana.

Polska podkreśla, że unijny mechanizm ma charakter rozporządzenia. Jest wyjściem poza traktaty.

TV Trwam News

drukuj