fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak: Przez ostatnie 2000 lat chyba nie spotykaliśmy takiego połączenia kryzysów w różnych obszarach

Przez ostatnie 2000 lat chyba nie spotykaliśmy takiego połączenia kryzysów w różnych obszarach. Jeśli chodzi o kryzysy gospodarcze oraz inne związane z ewolucją społeczną, procesami socjologicznymi, to takiego zlepku w tych wszystkich obszarach na pewno nie mieliśmy (…). Trudna sytuacja pandemiczna jest weryfikatorem, który obnaża prawdę o poprawności funkcjonowania modeli ekonomicznych. Dawne paradygmaty w ekonomii nie działają od dawna – mówił prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam.

Obecny okres jest wyjątkowy w historii. Człowiek nigdy nie doświadczył tak zmasowanego namnożenia kryzysów w różnych przestrzeniach życia – ocenia ekspert.

– Przez ostatnie 2000 lat chyba nie spotykaliśmy takiego połączenia kryzysów w różnych obszarach. Jeśli chodzi o kryzysy gospodarcze oraz inne związane z ewolucją społeczną, procesami socjologicznymi, to takiego zlepku w tych wszystkich obszarach na pewno nie mieliśmy. One łączą się w jednym momencie. Nie dzieje się to tak, iż latami w sposób nabrzmiały pojawiał się element kryzysu w zakresie relacji międzynarodowych (…). Człowiek, cywilizacja, a właściwie cały świat znajduje się obecnie na pewnym zakręcie. Teraz jest pytanie o to, jak silny jest owy zakręt – wskazał prof. Zbigniew Krysiak.

– Sytuacja jest mocno powiązaną z pandemią, w której wzmacniają się problemy, z którymi zmagaliśmy się na chwilę przed pandemią (…). Trudna sytuacja pandemiczna jest weryfikatorem, który obnaża prawdę o poprawności funkcjonowania modeli ekonomicznych. Dawne paradygmaty w ekonomii nie działają od dawna. Kiedy nie mieliśmy nabrzmiałych problemów, trudno było przekonywać różne środowiska – dodał.

Gość TV Trwam zwrócił uwagę, że obecny kryzys może skończyć się dwojako.

– Z obecnego megakryzysu może nastąpić albo bankructwo, które wprowadzi chaos na wiele lat i doprowadzi do regresu w rozwoju, albo przerodzi się on w odbudowę, która w dużym stopniu będzie blokowała jego przyczyny – oznajmił ekonomista.

O kondycji współpracy i solidarności w Europie najlepiej świadczy bieżąca sytuacja geopolityczna, w której z jednej strony nasza wschodnia granica jest atakowana przez nielegalnych migrantów ściągniętych przez reżim A. Łukaszenki, a z drugiej strony organy UE chcą karać Polskę finansowo.

– Białoruś atakuje nas w otwarty sposób i to nie tylko przy użyciu osób, które zostały tam zwabione, ale z użyciem wojska. W Brukseli tymczasem zatrzymują nam środki, bo będą nas karać. Ta sytuacja to kompletna schizofrenia. Są tacy w Parlamencie Europejskim, którzy wyrażają przeciwne zdanie niż politycy niemieccy, którzy jasną mówią, aby nie wpuszczać migrantów. Polska zachowuje się rozsądnie w tej sytuacji – zaakcentował gość „Rozmów niedokończonych”.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl