fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak o zredukowaniu do zera emisji CO2 w większości europejskich miastach: To utopia

Przez ostatnie 15 czy nawet 20 lat udało się zredukować o 30 proc. emisję CO2 w Europie, biorąc pod uwagę kraje UE, wiec przyjmując taki trend, to osiągnięcie zerowej emisji mogłoby być możliwe dopiero za jakieś 100-120 lat. Już nie mówiąc o tym, że nie można w tym kierunku zmierzać, bo to też w którymś momencie staje się szkodliwe dla otoczenia – mówił prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. Dodał również, że jest jakąś utopią myślenie o zredukowaniu CO2 do zera z tej perspektywy.

W „Naszym Dzienniku” pojawił się artykuł  dotyczący zmian, które Unia Europejska chce wprowadzić tak, aby większość europejskich miast osiągnęła neutralność klimatyczną. Wśród nich znajduje się pięć miast z Polski. Jednak najbardziej zaskakującą rzeczą jest to, że na tej liście nie znajdziemy np. Berlina, chociaż to właśnie Niemcy są największymi zwolennikami zeroemisyjności.

– Widzimy, jak tzw. ideologia ekologiczna działa tendencyjnie, jak ona po prostu stara się naginać czy tworzyć taką sytuację wobec tych, których w jakimś sensie chce się podporządkować czy też wyćwiczyć w posłuszeństwie. Berlin to przecież Niemcy, Ursula von der Leyen, cała grupa liderów z Niemiec. Oni są takimi głównymi mobilizatorami w całym tym procesie, a jednak mieszkańcy się nie zgadzają. Przeważyło tutaj racjonalne myślenie, bo ono wskazuje na to, że nie da się przez siedem lat doprowadzić do tego, żeby emisja CO2 byłaby na poziomie zera – wskazał prof. Zbigniew Krysiak.

Podkreślił, że zgodnie z tym, co mówił śp. prof. Jan Szyszko, ale też wielu innych specjalistów i ekspertów, którzy się tym zajmują, „świat roślin, drzew nie może istnieć bez CO2.”

To jest pokarm dla tej części natury i jest jakąś utopią myślenie o zredukowaniu CO2 do zera z tej perspektywy (…) Przez ostatnie 15 czy nawet 20 lat udało się zredukować o 30 proc. emisję CO2 w Europie, biorąc pod uwagę kraje UE, wiec przyjmując taki trend, to osiągnięcie zerowej emisji mogłoby być możliwe dopiero za jakieś 100-120 lat. Już nie mówiąc o tym, że nie można w tym kierunku zmierzać , bo to też w którymś momencie staje się szkodliwe dla otoczenia – zauważył prezes Instytutu Myśli Schumana.

Zwrócił również uwagę, że Europa emituje zaledwie 8 proc. CO2.

Większość zanieczyszczeń pochodzi z Chin, Indii, Brazylii, Rosji, dość dużo produkują też Stany Zjednoczone, ale one przez racjonalną politykę, nie administracyjne przymuszanie, znacznie redukują emisję, ale nie ma tam procesu rewolucyjnego. Zatem CO2, które jest produkowane w innych krajach, głównie w Azji, ono się przecież przemieszcza. To nie jest tak, że jest tutaj jakaś bariera, przegroda między Europą a Azją i to CO2 tam osiada – stwierdził prof. Zbigniew Krysiak.

Gość Radia Maryja odniósł się również do pomysłu wprowadzenia samochodów elektrycznych.

Niedawno mieliśmy w Polsce incydent, że samochód elektryczny gaszono przez 24 godziny i dzisiaj już w wielu parkingach podziemnych nie przyjmują tego typu aut, dlatego że w momencie zapalenia zapłonu proces gaszenia jest niewyobrażalnie długi. Wyobraźmy sobie, że samochód zapłonie w garażu, tunelu czy w miejskim korku, a obok stoją inne również elektryczne auta czy też na benzynę, to tragedia gotowa – akcentował profesor.

Prezes Instytutu Myśli Schumana wskazał, że niemieckie koncerny działają w obszarze administracji, aby usunąć prawo do używania samochodów benzynowych.

Niemcy chcą w ten sposób w krótkim czasie – mówiąc kolokwialnie – zarzucić europejskie rynki samochodami elektrycznymi. Gdybyśmy mieli się przestawić, jak planują po 2035 roku na samochody elektryczne, to musielibyśmy zbudować nie tylko w Polsce, ale też w każdym kraju elektrownie produkujące prąd o mocy dwu-, trzykrotnie większej iż są obecnie. To są biliony, nawet nie miliardy, ale biliony – zaznaczył.

Całą rozmowę z prof. Zbigniewem Krysiakiem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl