fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak o europejskiej deklaracji ideowej: Robert Schuman mówił, że albo demokracja w Europie będzie chrześcijańska, albo nie będzie jej wcale

Jeżeli stworzymy tzw. superpaństwo i wprowadzimy zniewalanie, dyktowanie centralne i redukowanie roli konstytucji, to doprowadzimy do zniszczenia wolności oraz usunięcia podmiotowej roli poszczególnych narodów – powiedział prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

2 lipca br. liderzy centroprawicowych partii w Europie podpisali deklarację ideową, w której jednomyślnie zadeklarowali, że Unia Europejska wymaga poważnych zmian. Przeciwstawili się tworzeniu tzw. superpaństwa kosztem państw narodowych. Podkreślili także, że najważniejszą wartością jest rodzina i jej ochrona. Wśród przywódców, którzy podpisali dokument, jest m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, przewodnicza Braci Włochów Giorgia Meloni, przewodniczący hiszpańskiego Vox Santiago Abascal, przewodniczący węgierskiego Fideszu Viktor Orban, przewodniczący włoskiej Ligi Matteo Salvini, przewodnicząca francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen oraz szefowie kilkunastu innych partii [czytaj więcej].

– Ta deklaracja to kapitalna sprawa. Gratuluję panu prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu oraz wszystkim liderom partii, którzy ją podpisali. Chodzi o to, aby jednoczyć grupy centroprawicowe oraz integrować ludzi dobrej woli często znajdujących się w ugrupowaniach, które mogą nie kojarzyć się z wartościami wyznawanymi przez Roberta Schumana – powiedział gość audycji „Aktualności dnia”.

Profesor zwrócił uwagę, że dokument jest przeciwwagą obecnego kierunku UE, który zmierza do utworzenia tzw. superpaństwa, co jest wbrew myśli Roberta Schumana dążącego do stworzenia Wspólnoty narodów.

– Prezes Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu podkreślił, że należy położyć akcenty na fundamentach koncepcyjnych Roberta Schumana (…). Ponadto prezes PiS wyartykułował istotę demokracji, podkreślając, że są nią fundamenty wartości chrześcijańskich. Niejednokrotnie różni liderzy, na przykład z Niemiec, Francji i Holandii, zniekształcali myślenie Roberta Schumana. Dla nich wartości demokratyczne są tak naprawdę antywartościami dla demokracji. Robert Schuman mówił, że albo demokracja w Europie będzie chrześcijańska, albo nie będzie jej wcale – przypomniał prof. Zbigniew Krysiak.

W deklaracji liderzy centroprawicowych partii stwierdzili, że nie godzą się na zalegalizowanie w Europie tzw. aborcji oraz eutanazji, co ma już miejsce w niektórych europejskich krajach.

– W Holandii są organizowane konferencje, gdzie prezentuje się maszyny do zabijania ludzi. Buduje się satysfakcję z tego, że powstają narzędzia do bezbolesnego mordowania. Przecież to jest powrót do obozów koncentracyjnych pod płaszczem prawa. Takie właśnie prawo chce wprowadzić i szanować m.in. Bruksela oraz Trybunał Sprawiedliwości w Strasburgu. Dlatego prezes PiS zaakcentował, że nie zgadzamy się na to, by unijne instytucje, takie jak np. TSUE, próbowały  stawać  ponad naszą siłę narodu i tożsamość. Pamiętajmy, że warunkiem istnienia wspólnoty jest wolność narodów, o czym przypomniał Jarosław Kaczyński, nawiązując do słów Roberta Schumana. Jeżeli stworzymy tzw. superpaństwo i wprowadzimy zniewalanie, dyktowanie centralne i redukowanie roli konstytucji, to doprowadzimy do zniszczenia wolności oraz usunięcia podmiotowej roli poszczególnych narodów – wyjaśnił prezes Instytutu Myśli Schumana.

Według gościa audycji „Aktualności dnia” zaprezentowana deklaracja ideowa wywoła konflikt między zwolennikami głębokich reform Unii Europejskiej i tymi, którzy chcą doprowadzić do federalizacji Wspólnoty.

– Trzeba pamiętać, że ci, którzy dążą do tzw. superpaństwa, mają za sobą silne kapitały i lobbingi, dlatego będą chcieli zniszczyć ten pomysł (…). Musimy utworzyć w Parlamencie Europejskim frakcję Roberta Schumana, która będzie przypominała o wartościach, jakie propagował. Ta nazwa jest konieczna, by móc zapobiec nazywania tej grupy nazistowską – wyjaśnił prof. Zbigniew Krysiak.

Cała rozmowa z prezesem Instytutu Myśli Schumana dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj