K. Szczerski: Prezydent uważa, że Europa potrzebuje harmonii, a nie hierarchii

Pozycja Polski w UE oraz wyzwania stojące przed Unią będą głównymi tematami dzisiejszego wystąpienia prezydenta Andrzej Dudy przed korpusem dyplomatycznym – powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak mówił, według prezydenta, Europa potrzebuje harmonii, a nie hierarchii.

Dziś wieczorem w Pałacu Prezydenckim odbędzie się noworoczne spotkanie prezydenta z Korpusem Dyplomatycznym, czyli ambasadorami akredytowanymi w Polsce. Andrzej Duda wygłosi wystąpienie dotyczące jego wizji pozycji i roli Polski w Unii Europejskiej i na świecie. Poza kwestiami europejskimi, prezydent poruszy też sprawę obecności Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz kwestie bezpieczeństwa i relacji z Polonią.

„Tezą wystąpienia prezydenta będzie przesłanie wynikające ze 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które wskazuje na to, że suwerenna Polska jest ważną częścią Europy Środkowej, a wolna, suwerenna Europa Środkowa jest ważną częścią europejskiego i globalnego porządku” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Jak zaznaczył, zawsze, kiedy państwa naszego regionu były wolne i suwerenne, Europa była bezpieczna i rozwijała się harmonijnie, a zawsze, gdy ta część Europy była poddawana zewnętrznym naciskom, zaborom lub innym imperialnym działaniom, wybuchały wojny. Wychodząc od tej tezy – mówił Szczerski – prezydent będzie definiował współczesne wyzwania dla Europy i świata.

„Najwięcej czasu (prezydent) poświeci przyszłości Europy, która stoi dzisiaj przed kluczową dyskusją, jak ma wyglądać jej kształt i kierunki polityki. Doświadczenie i wartości, które niesie Polska i Europa Środkowa są tu niezwykle ważne. Europa potrzebuje harmonii, a nie hierarchii” – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Innymi wątkami wystąpienia prezydenta będzie kwestia tegorocznego szczytu NATO, który odbędzie się w Brukseli oraz działań Polski na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego.

„Prezydent powie także o głównych założeniach programowych naszej obecności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz o swoich działaniach w zakresie dyplomacji ekonomicznej, czyli prezentowania polskich interesów gospodarczych na świecie” – powiedział szef gabinetu prezydenta.

Jednym z ważnych wydarzeń z tego obszaru będzie udział prezydenta w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos pod koniec stycznia.

Od stycznia Polska objęła na dwa lata niestałe członkostwo w RB ONZ. W przyszłym tygodniu Andrzej Duda udaje się do Nowego Jorku, by wziąć udział w debacie otwartej wysokiego szczebla Rady Bezpieczeństwa ONZ pod przewodnictwem Kazachstanu. Debata stanowić będzie pierwszą okazję po objęciu członkostwa do zabrania przez Polskę głosu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na szczeblu głowy państwa.

Minister Szczerski zaznaczył, że ważnym wątkiem czwartkowego wystąpienia prezydenta będzie też Polonia oraz wspólne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości nie tylko przez Polaków w kraju, ale też przez rodaków żyjących na całym świecie.

„Prezydent będzie w tym roku spotykał się bardzo intensywnie z naszymi rodakami w najważniejszych skupiskach polonijnych, żeby to świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości objęło Polaków na całym świecie” – mówił Krzysztof Szczerski. Jednym z planowanych spotkań prezydenta z Polonią będzie wizyta Andrzeja Dudy na kongresie Polonii amerykańskiej w maju w Chicago.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl