Andrzej Duda spotkał się z emirem Dubaju i premierem Kanady

Współpraca gospodarcza oraz kwestie bezpieczeństwa zdominowały rozmowy prezydenta elekta Andrzeja Dudy z emirem Dubaju szejkiem Mohammedem bin Raszidem al-Maktumemi i z premierem Kanady Stephenem Harperem.

Poseł PiS-u Krzysztof Szczerski po spotkaniu ocenił, że były to bardzo dobre i konkretne rozmowy.

Andrzej Duda przyjął we wtorek także zaproszonego do Polski przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców prof. Davida Whitebreada z Uniwersytetu Cambridge. Ponadto spotkał się z Polonią kanadyjską.

Prof. Marek Pietras z UMCS w Lublinie zwraca uwagę, że spotkania te są przygotowywaniem się Andrzeja Dudy do swojej nowej roli.

– Prezydent elekt jako przyszła głowa państwa, jest włączany już do procesu formułowania i realizacji polityki zagranicznej Polski. Zaczyna uczestniczyć w dialogu międzynarodowym, co jest oczywiście konsekwencją wygranych wyborów prezydenckich. Myślę, że jest także takim elementem akceptacji dla tego wyboru i włączania prezydenta elekta do „obrotu międzynarodowego” i do polityki zagranicznej Polski – podkreśla prof. Marek Pietras.

Andrzej Duda odbywa spotkania w udostępnionym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych pałacyku przy ul. Foksal. Do czasu zaprzysiężenia będą się tam mieściły biura prezydenta elekta.

RIRM

drukuj