PAP/Marcin Bielecki

Prezydent zapowiada dodatkowe środki dla polskich rolników z UE

Prezydent Andrzej Duda zapowiada dodatkowe środki z Unii Europejskiej dla polskich rolników poszkodowanych przez epidemię koronawirusa. Na wsparcie będą mogli liczyć m.in. producenci mięsa, mleka i kwiatów.  

To właśnie te sektory ucierpiały ze względu na brak możliwości sprzedaży produktów. Andrzej Duda mówił o pomocy gospodarzom w Stargardzie w woj. zachodniopomorskim.

Prezydent dziękował rolnikom za zapewnienie Polsce bezpieczeństwa żywnościowego.

– Komisja Europejska wyraziła zgodę, wyjednaliśmy ją razem z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim, by dodatkowe pieniądze w ramach środków unijnych przeznaczyć właśnie na wsparcie dla tych rolników, dla tych grup rolników. Ponad milion złotych będzie przeznaczone na ten cel już w najbliższym czasie. Otrzymacie Państwo dodatkowe wsparcie. Chcę prowadzić politykę wspierania wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Chcę, żeby rzeczywiście był realizowany ten wielki postulat do polskich władz, ponadczasowy, który wypowiedział kiedyś Ojciec Święty Jan Paweł II, że polskie rolnictwo wymaga wszechstronnej troski ze strony państwa – podkreślił Andrzej Duda.

Warto też zauważyć, że w ramach nowej unijnej perspektywy finansowej na lata 2021-27 Polska ma na rolnictwo otrzymać w sumie 33,5 mld euro. To o 3 mld euro więcej niż pierwotnie zakładano. W sumie w kolejnej perspektywie finansowej do naszego kraju ma popłynąć ponad 170 mld euro.

 

RIRM

drukuj