fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak o wzroście PKB wynoszącym 5,7 proc. w 2021 roku: To potwierdza, że nasza gospodarka jest dobrze kierowana, modelowana zarówno w wymiarze funkcjonowania rządu premiera Mateusza Morawieckiego, jak i instytucji finansowych w sektorze bankowym

Przewidywaliśmy, że tak będzie. To potwierdza, że nasza gospodarka jest dobrze kierowana, modelowana zarówno w wymiarze funkcjonowania rządu premiera Mateusza Morawieckiego, jak i instytucji finansowych w sektorze bankowym. Z wielkim szacunkiem trzeba odnieść się do naszych przedsiębiorców, gospodarstw domowych, pracowników, bo zdolność wszystkich tych podmiotów do szybkiej adaptacji do trudnych warunków kryzysowych przyczyniła się do tego, że straty odrobiliśmy najszybciej w całej Europie (…). Ze względu na inflację tracimy, ale gdybyśmy nie mieli wzrostu gospodarczego, to sytuacja wyglądałaby bardzo makabrycznie – mówił prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana, ekonomista, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępny szacunek dotyczący wzrostu polskiego PKB. Według danych polskie PKB wzrosło o 5,7 proc. w minionym roku.

– Przewidywaliśmy, że tak będzie. To potwierdza, że nasza gospodarka jest dobrze kierowana, modelowana zarówno w wymiarze funkcjonowania rządu premiera Mateusza Morawieckiego, jak i instytucji finansowych w sektorze bankowym. Z wielkim szacunkiem trzeba odnieść się do naszych przedsiębiorców, gospodarstw domowych, pracowników, bo zdolność wszystkich tych podmiotów do szybkiej adaptacji do trudnych warunków kryzysowych przyczyniła się do tego, że straty odrobiliśmy najszybciej w całej Europie. Wiele państw europejskich jeszcze potrzebuje około dwóch lat, żeby odrobić swoje straty z czasów pandemii – mówił prof. Zbigniew Krysiak.

Na wzrost polskiego PKB wpłynął także rozwijający się polski eksport.

– Okazuje się, że nasze produkty często są oceniane w percepcji obywateli innych państw jako te o wyższej jakości. Sytuacja pandemiczna oraz poszukiwanie mniej kosztownych produktów spowodowały zwrócenie uwagi obywateli Zachodu na to, że nasze produkty są bardzo dobrej jakości, a często nawet lepszej. To powoduje, iż pojawia się bardziej stabilny trend zwiększonego i rosnącego eksportu, który jest drugim czynnikiem, elementem wzrostu gospodarczego – podkreślił prezes Instytutu Myśli Schumana.

Na PKB wpływają również inwestycje.

– Może nie wszyscy wiedzą, że inwestycje oraz reinwestycje w Polsce bardzo szybko rosną. Ciekawym obszarem, w którym obserwujemy ten proces, jest program, który wprowadził premier Mateusz Morawiecki, czyli cała Polska strefą ekonomiczną. Kiedyś tylko duzi inwestorzy mogli sobie pozwolić na duże inwestycje, bo mieli ulgi podatkowe. Od 2018 roku inwestować mogą również małe i średnie polskie podmioty. To spowodowało bardzo duży wzrost inwestycji. Poszedł za tym wzrost zatrudnienia, co widzimy po obniżeniu się bezrobocia – zaakcentował gość „Aktualności dnia”.

Wzrost PKB wyniósł w ubiegłym roku 5,7 proc. Z kolei inflacja wynosiła w grudniu niecałe 9 proc.

– Dzięki wzrostowi gospodarczemu nie mamy sytuacji, że nie dochodziłoby do wzrostu płac. Gdyby wzrost gospodarczy był w okolicach zera procent, powodowałby, że nie mielibyśmy tak niskiego bezrobocia. Wzrost gospodarczy w większym stopniu przekłada się na zyski generowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa, które są zatrzymywane i reinwestowane. Przedsiębiorcy widzą sens reinwestowanie, czyli powiększania zasobów aktywów w celu zwiększania skali usług i produkcji. Wzrost gospodarczy potwierdza to, iż dokonywane są reinwestycje – powiedział ekonomista.

– Ze względu na inflację tracimy, ale gdybyśmy nie mieli wzrostu gospodarczego, to sytuacja wyglądałaby bardzo makabrycznie. Mielibyśmy chociażby bardzo wysokie bezrobocie, które mogłoby przekroczyć próg 10 procent – podsumował prezes Instytutu Myśli Schumana.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem prof. Zbigniewa Krysiaka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl