Autorstwa AgnosticPreachersKid - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7504269

CNN: Departament Stanu polecił rodzinom swoich dyplomatów opuścić Białoruś

Departament Stanu USA polecił w poniedziałek rodzinom amerykańskich dyplomatów pracujących na Białorusi opuszczenie tego kraju w związku z „nietypowym i niepokojącym zwiększaniem rosyjskiej obecności wojskowej” – podała dziś stacja CNN.

„W związku ze wzrostem nietypowej i niepokojącej rosyjskiej aktywności wojskowej w pobliżu granicy z Ukrainą amerykańscy obywatele przebywający na Białorusi lub planujący podróż do tego kraju powinni mieć świadomość, że sytuacja jest nieprzewidywalna, a napięcie w regionie wzrosło” – poinformowała stacja CNN, cytując zaktualizowane zalecenia Departamentu Stanu dla podróżujących i przebywających na Białorusi.

Obywatelom USA zalecono kategorycznie „powstrzymanie się od podróży na Białoruś”. Wskazano przy tym, że „w związku z ograniczeniami wprowadzonymi przez białoruskie władze w zakresie liczebności personelu ambasady USA rząd (amerykański) ma poważnie ograniczone możliwości realizowania rutynowej oraz nadzwyczajnej obsługi swoich obywateli”.

Wcześniej USA nakazały ewakuację rodzin swoich dyplomatów z Ukrainy.

Decyzje są związane z realną według władz amerykańskich oraz innych krajów zachodnich groźbą ataku na Ukrainę z terytorium Rosji, a także Białorusi.

Na terytorium tego kraju są przerzucane rosyjskie wojska i sprzęt. Oficjalnie odbywa się to w związku z nieplanowanym sprawdzianem sił reagowania Państwa Związkowego Rosji i Białorusi oraz manewrami w pobliżu granicy z Ukrainą, zapowiedzianymi na 10-20 lutego.

Rosja zgromadziła też ponad 100 tysięcy żołnierzy na swoim terytorium przy granicy z Ukrainą. Moskwa oświadczyła przy tym, że nie ma agresywnych zamiarów wobec Ukrainy.

PAP

drukuj