(fot. PAP/EPA)

Romney szuka poparcia w Polsce

Mitt Romney odwiedzi Polskę. W Warszawie ma wygłosić ważne przemówienie.

Romney dwudniową wizytę w Polsce rozpocznie 30 lipca. W tym czasie spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem i szefem MSZ Radosławem Sikorskim, a także byłym prezydentem Lechem Wałęsą, na którego zaproszenie przyleci do naszego kraju. Jego sztab ma też plany publicznego wystąpienia w Warszawie.
Romney może liczyć w Polsce na większe poparcie niż jego rywal, obecny prezydent Barack Obama. Pobyt kandydata Republikanów nad Wisłą najprawdopodobniej ma zwiększyć jego popularność wśród amerykańskiej Polonii, która mieszka w tzw. swing states, gdzie szanse Romneya i Obamy na zwycięstwo w wyborach są mniej więcej równe. Jak oceniają agencje, wizyta da Romneyowi okazję do skrytykowania lansowanej przez Obamę tzw. polityki resetu w stosunkach rosyjsko-amerykańskich, a także faktu, że jego administracja wycofała się z planów budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce. Republikanin będzie mógł też wyrazić poparcie dla Polski jako sojusznika, który stał się kluczowym bastionem na wschodzie Europy, gdzie długo dominowała Rosja.
Zagraniczna podróż Romneya rozpocznie się 27 lipca w Londynie, gdzie spotka się z czołowymi politykami, m.in. premierem Davidem Cameronem, oraz pojawi się na ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich, a także podczas kilku pierwszych zawodów. Następnego dnia Romney uda się do Izraela. Wizyta w tym kraju, który jest strategicznym sojusznikiem USA na Bliskim Wschodzie, to według mediów najważniejszy etap podróży republikańskiego polityka, którą zakończy on w Polsce. Romney wygłosi dwa ważne przemówienia: w Jerozolimie i Warszawie, ale jak informuje jego sztab – „powstrzyma się w nich od formułowania szczegółowych postulatów swojej polityki”.

drukuj