fot. flickr.com

USA oskarżają Rosję o pogwałcenie układu INF dotyczącego likwidacji pocisków rakietowych

Departament Stanu USA oskarżył Rosję o pogwałcenie układu INF dotyczącego likwidacji pocisków rakietowych. Była to reakcja na orędzie Putina na forum rosyjskiego Zgromadzenia Federalnego.

USA oskarżyły Rosję o rozwijanie destabilizujących systemów broni z pogwałceniem zobowiązań wynikających z układu podpisanego w 1987 r. przez przywódców USA i ówczesnego ZSRR Ronalda Regana i Michaiła Gorbaczowa. Deklaracja dotyczyła likwidacji, a także zakazu produkowania, przechowywania i stosowania pocisków rakietowych o średnim zasięgu. Rzeczniczka Departamentu Stanu podkreśliła, że prezydent Putin swoim wystąpieniem potwierdził to, co rząd USA wiedział od dawna – Rosja rozwija systemy destabilizującej broni od 10 lat, w sposób oczywisty gwałcąc swoje zobowiązania wynikające z traktatów.

Na ostatnim forum Zgromadzenia Federalnego prezydent Rosji oświadczył, że Moskwa rozpoczęła aktywną fazę testów międzykontynentalnej rakiety balistycznej Sarmat. Zapewnił, że dla tej broni nie są straszne żadne systemy obrony przeciwrakietowej, nawet perspektywiczne. Sytuację zaostrzył fakt, że podczas przemówienia Putina wyświetlona została animacja ataku nuklearnego na terytorium USA, konkretnie na Florydę. Zdaniem rzeczniczki, takie zachowanie nie jest godne odpowiedzialnego międzynarodowego polityka.

TV Trwam News/RIRM

drukuj