USA: Podejrzany o zabójstwo policjantów w Iowa usłyszał zarzuty

46-letni Scott Michael Greene, zatrzymany w środę jako podejrzany o zastrzelenie dwóch policjantów w stanie Iowa na północy USA, został w czwartek formalnie aresztowany i oskarżony o podwójne morderstwo – poinformował rzecznik policji w Des Moines.

Jak informowała agencja Associated Press, policjanci z Des Moines w środę około godz. 1 w nocy czasu lokalnego zareagowali na zgłoszenie w sprawie strzelaniny w Urbandale, na przedmieściach Des Moines. Na miejscu znaleźli zastrzelonego funkcjonariusza z wydziału policji w Urbandale.

Po około dwudziestu minutach w odległości kilku kilometrów w Des Moines znaleziono drugiego zastrzelonego policjanta. Obaj funkcjonariusze zostali zabici, gdy siedzieli w swych wozach patrolowych zaparkowanych przy głównych drogach. Policja ujawniła, że Greene jest biały, podobnie jak dwaj zabici policjanci.

W czwartek policja poinformowała o odnalezieniu karabinu, z którego – jak się przypuszcza – zastrzeleni zostali obaj policjanci. Greene’a przesłuchano w czwartek, kiedy wyszedł ze szpitala, do którego przyjęto go w środę, ponieważ uskarżał się na problemy ze zdrowiem. Po przesłuchaniu został formalnie aresztowany i usłyszał zarzut podwójnego morderstwa. Grozi mu dożywocie bez możliwości ubiegania się o wcześniejsze zwolnienie.

Agencja Associated Pres pisze, powołując się na dokumenty sądowe, że Greene był bezrobotny i w ostatnich tygodniach miał poważne problemy finansowe. Ujawniono również, że we wtorek sędzia nakazała mu opuszczenie pomieszczenia w piwnicy, które zajmował w domu matki w Urbandale, ponieważ znęcał się nad nią fizycznie i wyzyskiwał ją finansowo. Sędzia orzekła wobec niego zakaz zbliżania się do domu matki przez rok.

W przeszłości Greene był dwukrotnie skazany za pospolite przestępstwa.

Od początku br. w całych Stanach Zjednoczonych zginęło na służbie 113 policjantów.

PAP/RIRM

drukuj