fot. PAP/Adam Warżawa

[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak: Należy usunąć sztuczne podatki w UE, które są czynnikiem zwiększającym inflację  

Polski rząd musi postawić weto, żeby zmienić ideologiczny proces, jaki następuje w Unii Europejskiej. Chodzi o to, by usunąć sztuczne podatki, które są czynnikiem zwiększającym inflację. Jeśli tego się nie zrobi, to będzie to katastrofa ekonomiczna całej Wspólnoty. To interes całej Europy, nie tylko nasz – powiedział prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił tzw. Tarczę Antyinflacyjną 2.0, która zakłada obniżkę na pół roku VAT-u na żywność, nawozy i gaz do 0 procent; do 5 proc. na ciepło oraz do 8 proc. na paliwa. Projektem zajmuje się Sejm. [czytaj więcej] 

– W otoczeniu kryzysowych czynników wpływających na inflację działania rządu są właściwie. Jestem pozytywnie zaskoczony, że Zjednoczona Prawica kompleksowo wyszła jednocześnie z obniżeniem podatku na paliwo, energię, produkty żywnościowe i nawozy. Celem tego jest wpłynięcie na niewielki składnik inflacji, który wynika ze wzrostu cen. Według wyliczeń ekspertów decyzje o obniżeniu akcyzy wpłyną na spłaszczenie inflacji o 1,5 punktu procentowego – powiedział prof. Zbigniew Krysiak.

Prezes Instytutu Myśli Schumana wskazał, że „przy spłaszczaniu inflacji więcej pieniędzy pozostaje w budżecie, żeby realizować podstawowe potrzeby”.

– Obniżenie VAT-u będzie utrzymywało popyt na poprzednim poziomie, co jest korzystne dla producentów. Inflacja zawsze uszczupla budżet domowy, a co za tym idzie – mniej wydajemy. Przedsiębiorstwa mają więc mniejsze zyski. Proponowane rozwiązania dobrze oddziałują na stabilizację funkcjonowania podstawowych potrzeb w gospodarstwie domowym, stabilizują poziom przychodów i redukują inflację. Z perspektywy całej gospodarki powoduje to, że tempo rozwoju gospodarczego w Polsce ma szansę być zachowane – zaznaczył gość Radia Maryja.

Prof. Zbigniew Krysiak podkreślił, że „jeśli działania Brukseli w sprawie polityki klimatycznej bądź rosyjska presja cenowa na gaz się utrzymają, to będzie można sobie wyobrazić jakiś rodzaj >>tsunami<<”.

– Wszędzie się gotuje. Rząd musi postawić weto, żeby zmienić ideologiczny proces, jaki następuje w Unii Europejskiej. Chodzi o to, by usunąć sztuczne podatki, które są czynnikiem zwiększającym inflację. Jeśli tego się nie zrobi, to będzie to katastrofa ekonomiczna całej Wspólnoty. To interes całej Europy, nie tylko nasz – zwrócił uwagę prezes Instytutu Myśli Schumana.

Cała rozmowa z prof. Zbigniewem Krysiakiem dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj