fot. tv trwam

Prof. Z. Krysiak: Inflacja trzymana jest w ryzach tzw. celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej

Inflacja trzymana jest w ryzach tzw. celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej – ocenił prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2019 r. wzrosły rok do roku o 2,6 proc. W październiku było to 2,5 proc.

Resort rozwoju podał z kolei, że dane opublikowane przez GUS są zbliżone do oczekiwań ministerstwa. Pokrywają się także ze wstępnym szacunkiem urzędu.

Prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, zwrócił uwagę, że wzrost poziomu inflacji nie powinien być mocno odczuwalny przez konsumentów.

– Na szczęście dla większości obywateli jest bardzo dobra wiadomość, że nie mamy do czynienia generalnie ze wzrostem inflacji, jeśli chodzi o żywność i napoje, czyli te produkty, które stanowią podstawowe, ważne środki do życia dla większości ludzi. Natomiast ten przyrost inflacji dotyczy głównie środków transportu, nośników energii. Kwestia nośników energii w związku z pewną tendencją wzrostu cen energii, niewielkiego, ale będzie to czynnik, który będzie wpływał – mówił prof. Zbigniew Krysiak.

Ekspert zaznaczył, że podobny poziom inflacji może utrzymać się jeszcze przez kilka miesięcy. Następnie powinien się obniżyć.

RIRM

drukuj