fot. tv trwam

Prof. Z. Krysiak: Idziemy w kierunku budżetu zrównoważonego

Idziemy w kierunku budżetu zrównoważonego – powiedział prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista. W jego ocenie już w tym roku możliwe jest zrównanie wydatków z dochodami bądź niewielki deficyt.

Eurostat poinformował, że w połowie tego roku Polska osiągnęła nadwyżkę fiskalną. Według unijnego urzędu statystycznego, nasze finanse publiczne zanotowały w II kwartale tego roku nadwyżkę 0,03 proc. PKB.

Prof. Zbigniew Krysiak zauważył, że po transformacji ustrojowej zawsze mieliśmy większe wydatki budżetowe niż przychody. W ubiegłym roku deficyt był już na poziomie 10 mld zł.

– Idziemy w kierunku budżetu zrównoważonego, czyli takiego, w którym te przychody równają się wydatkom. Plan takiego budżetu na następny rok przewiduje taką sytuację, gdy tymczasem w tym roku mamy już prawdopodobną możliwą sytuację na koniec roku, że ten budżet będzie z jakąś niewielką stratą, ale też w granicach zera – tłumaczył prof. Zbigniew Krysiak.

Ekonomista zwrócił uwagę, że należy zaczekać na dane, które spłyną pod koniec roku. Chodzi o wydatki samorządów, które kumulują się w ostatnich miesiącach.

Warto też zauważyć, że bardzo dobra sytuacja budżetowa ma miejsce przy wysokich transferach socjalnych. Rząd przeznacza dziesiątki miliardów złotych m.in. na program „Rodzina 500 plus”.

RIRM

drukuj