fot. PAP/Adam Warżawa

[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak: Nie wiemy, jak dalej będzie wyglądała sytuacja na Ukrainie. Możliwe, że Ukraina nie będzie mogła obsiać swoich pól

Pamiętajmy, że nasz kraj jest eksporterem żywności. Być może będziemy musieli wyżywić również dużą część Ukrainy – podkreślił prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista i prezes Instytutu Myśli Schumana, podczas piątkowego programu „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Trwa 24. dzień wojny na Ukrainie. W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę polski rząd przestawił założenia w ramach tarczy antyputinowskiej. W przedstawionych założeniach ma ona ograniczyć skutki inflacji, a także pomóc w derusyfikacji polskiej gospodarki. W ramach tej tarczy premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pomoc dla polskich rolników w postaci dopłaty do nawozów.

– Myślę, że te propozycje będą pozytywnie oddziaływały na polską gospodarkę. Jednak wszystkich skutków i czynników tworzących wzrost cen nie da się usunąć. Możemy jedynie je zredukować tak, byśmy mogli przetrwać ten trudny czas – powiedział ekonomista.

Gość TV Trwam ocenił, że polskie rolnictwo jest obecnie ważne nie tylko dla Polaków, ale również dla Ukraińców, którzy mierzą się obecnie z konfliktem zbrojnym na swoim terenie.

– Nie wiemy, jak dalej będzie wyglądała sytuacja na Ukrainie. Możliwe, że Ukraina nie będzie mogła obsiać swoich pól. Słyszymy o heroicznej postawie ukraińskich rolników, którzy w czasie wojny wychodzą na pola, by przygotować się do zasiewów. W związku z obecną wojną może się okazać, że Ukraina będzie miała do czynienia z deficytem żywnościowym. Trzeba z szacunkiem odnieść się do wyczucia naszego rządu, że w tych trudnych chwilach podejmuje działanie na rzecz pomocy Ukrainie – wskazał prezes Instytutu Myśli Schumana.

Propozycja rządu w sprawie dopłat do nawozów ma bardzo duże znaczenie dla polskiej gospodarki, ponieważ znacząco wpływa na ilość i jakość plonów. Ma to tym bardziej duże znaczenie dla rolników, ponieważ w ostatnim czasie cena nawozów wzrastała kilkukrotnie.

– Nawozy wymagają w produkcji dużej ilości gazu. Obecnie mamy sytuację, gdzie właśnie gaz jest przedmiotem manipulacji, co powoduje wzrost cen. Na szczęście Polska prowadzi równoległe działania na rzecz zabezpieczenia naszego kraju w ten surowiec. Mam na myśli przygotowywanie nitki gazowej z Norwegii, która będzie funkcjonować już za parę miesięcy – zaznaczył prof. Zbigniew Krysiak.

Ekspert zauważył, że rząd w Polsce podejmuje działania, które będą kluczowe dla nas za kilka miesięcy.

– Chodzi m.in. o to, żeby Polska mogła się wyżywić. Pamiętajmy, że nasz kraj jest eksporterem żywności. Być może będziemy musieli wyżywić również dużą część Ukrainy – podkreślił gość „Polskiego punktu widzenia”.  

Ekonomista odniósł się również do problemu, jakim jest deficyt pracowników w rolnictwie. Zdaniem profesora do rozwiązania tego problemu będą mogli się przyczynić ukraińscy uchodźcy.

– Część z przybyłych do nas Ukraińców będzie mogła znaleźć pracę w rolnictwie, co w pewnym stopniu pomoże rozwiązać problem deficytu polskich rolników – powiedział prezes Instytutu Myśli Schumana.

Ocenił również, że działania podejmowane przez władze w naszym kraju pozwalają stabilizować inflację, która w ostatnich miesiącach osiągnęła nawet 9 procent.

– Widzimy, że tarcze antyinflacyjne, które wprowadził rząd, przyczyniły się do stabilizacji inflacji. Zawsze podkreślam, że umiejętność stosowania różnych instrumentów w gospodarce jest charakterystyczną cechą rządu premiera Mateusza Morawieckiego – podsumował prof. Zbigniew Krysiak.

 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl