fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prof. dr hab. Z. Krysiak: Chcemy zachęcić, aby tworzyła się koalicja prawicy w Europie

Żeby zmieniać Europę, czyli zmieniać to, co się dzieje w Brukseli, trzeba mieć zbudowaną szeroką koalicję przy współpracy z Węgrami, Włochami, Hiszpanią, Litwą oraz innymi krajami – mówił na antenie Radia Maryja w poniedziałkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” prof. dr hab. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana.

Członkowie Instytutu Myśli Schumana, jako „promotorzy idei Roberta Schumana”, włączyli się w promocję trzech aspektów: uczestnictwo w wyborach, powrót do Europy ojców założycieli oraz modlitwa.

 – Zachęcamy wszystkich Polaków, ale też Europejczyków, bo wizytujemy w różnych krajach, do tego, abyśmy wszyscy pojawili się na wyborach, ponieważ dotychczas ci, którzy uczestniczyli w wyborach, to w większości był elektorat lewicowy i neoliberalny. Wzrost frekwencji spowoduje możliwość wybierania tych, którym zależy na idei Roberta Schumana, na wartościach chrześcijańskich – wskazał gość Radia Maryja.

Drugi aspekt dotyczy także Deklaracji Europejskiej, którą przedstawiła polska prawica. Chciałem szczególnie zwrócić uwagę na pierwszy punkt. Chodzi o powrót do chrześcijańskiej Europy, do Europy ojców założycieli – mówił prezes Instytutu Myśli Schumana.

– Jako Instytut chcemy zachęcić, aby tworzyła się koalicja prawicy w Europie. Nawet jeśli polska prawica czy PiS będzie miał dużo mandatów, to ich tak jest niewiele. Żeby zmieniać Europę, czyli zmieniać to, co się dzieje w Brukseli, trzeba mieć zbudowaną szeroką koalicję przy współpracy z Węgrami, Włochami, Hiszpanią, Litwą oraz innymi krajami. (…) My mamy informacje zwrotne, że jest gotowość (do takiego działania) – zaznaczył.

Trzeci aspekt to modlitwa.

– Instytut Myśli Schumana zainicjował akcję „Modlitwa bez granic”. Ona trwa od listopada poprzedniego roku i będzie trwała przez 100 miesięcy we wszystkich ważnych stolicach Europy. Ta modlitwa rozpoczęła się w Warszawie (…), ale trwa także w Paryżu i Budapeszcie. Apelujemy, aby podjąć się takiej postawy modlitewnej – akcentował prof. dr hab. Zbigniew Krysiak.

Całą rozmowę z prof. dr. hab. Zbigniewem Krysiakiem w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj