fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak: Chcemy stworzyć frakcję Schumana w PE jako zaproszenie dla tych, którzy podpisują się pod wartościami chrześcijańskimi

Akcentujemy, żeby stworzyć frakcję Schumana jako zaproszenie dla wszystkich, którzy podpisują się pod wartościami, szczególnie wartościami chrześcijańskimi, bo właśnie Schuman taki był. (…) Frakcja Schumana daje możliwość uniwersalną dla wszystkich, dla których są ważne te wartości chrześcijańskie i te wartości wynikające z potrzeby tworzenia nowego podejścia do modelu społecznego – mówił w „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam i Radia Maryja prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana.   

Obecne działania oraz kierunek polityki prowadzonej przez Unię Europejską jest wynikiem dominującej roli ideologii Altiero Spinellego – ocenił prof. Zbigniew Krysiak.

– Negatywne kierunki czy efekty funkcjonowania tych instytucji w Brukseli są wynikiem dominacji pewnej ideologii, tzn. ideologii Altiero Spinellego, która w swoim celu, w swojej głównej misji ma za zadanie usunięcie myślenia i idei chrześcijańskiej z przestrzeni publicznej, ale też z przestrzeni funkcjonowania jakichkolwiek instytucji. Po stronie zwolenników tej ideologii są osoby o poglądach neoliberalnych, lewicowych, ale też – niestety – tzw. pseudochrześcijanie, pseudochadecy. W partii EPP w Brukseli mamy przecież mnóstwo takich właśnie osób, które są uczestnikami i aktywnymi członkami grupy Spinellego, czyli przeciwnika wspólnoty narodów Europy – zaznaczył.

Prezes Instytutu Myśli Schumana wyraził zadowolenie z faktu, że coraz częściej politycy w stosunku do UE używają wyrażeń, takich jak m.in. „wspólnota narodów Europy”.

– Cieszę się bardzo, że – jeszcze za rzadko, ale coraz częściej – różni liderzy polityczni, również w Polsce, ale też w Europie, wymieniają, używają sformułowań „wspólnota narodów Europy”, „wspólnota ojczyzn”. Niektórzy również już wymieniają nazwisko Roberta Schumana, powołują się na niego. Jesteśmy w takiej scenerii, w której jeśli nie podejmiemy konkretnych działań, to eskalacja tego kierunku dążenia do superpaństwa będzie cały czas w coraz szybszym tempie, ponieważ ci zwolennicy Spinellego po prostu nie odpuszczą. To jest ich cel ideologiczny – wskazał gość „Rozmów niedokończonych”.

Aby zapobiec dalszym działaniom zwolennikom ideologii Spinellego, Instytut Myśli Schumana podjął kampanię promocyjną na rzecz utworzenia frakcji Schumana w Parlamencie Europejskim – poinformował prof. Zbigniew Krysiak.

– Myśląc o tym, jak to zmieniać, musimy sobie uświadomić, że mamy po prostu fatalną sytuację kadrową w reprezentacji w Brukseli. W całej administracji KE Polska ma 150 urzędników, podczas gdy taki kraj, jak Hiszpania – 700 (Hiszpania jest troszeczkę liczniejsza od Polski, ale niewiele), Niemcy mają chyba 1200 itd. W związku z tym jest taka jawna niesprawiedliwość, bo jeśli w PE jest parytet populacji, proporcjonalny do populacji, to również w komisjach powinno być podobnie – akcentował profesor.

Frakcja Schumana byłaby otwarta dla wszystkich, którzy identyfikują się z wartościami chrześcijańskimi – podkreślił prezes Instytutu Myśli Schumana.

– Akcentujemy, żeby stworzyć frakcję Schumana jako zaproszenie dla wszystkich, którzy się podpisują pod wartościami, szczególnie wartościami chrześcijańskimi, bo właśnie Schuman był taki. On bazując na tych wartościach doprowadził do realizacji różnych projektów. Również uzyskane zostały takie owoce. Zachęcamy w tej chwili, żeby nie czekać na to, co przyniosą wybory. (…) Frakcja Schumana daje możliwość uniwersalną dla wszystkich, dla których są ważne te wartości chrześcijańskie i te wartości wynikające z potrzeby tworzenia nowego podejścia do modelu społecznego w układzie wewnętrznym poszczególnych krajów, jak i w relacji międzynarodowej, kiedy np. mówimy o potrzebie solidarności gospodarczej – wyjaśnił gość TV Trwam.

RIRM

drukuj