fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak: Nigdy nie możemy zgodzić się na przyjęcie zasady, że jakiekolwiek prawo stoi powyżej naszej konstytucji

Przestrzegałbym przed wypowiedziami niektórych naszych polityków, że być może jak trybunał sprawiedliwości w Luksemburgu rozstrzygnie, że rzeczywiście to nie jest zgodne z prawem unijnym, to wtedy ewentualnie skorygujemy. Nie możemy nigdy zgodzić się na przyjęcie takiej zasady, że jakiekolwiek prawo stoi powyżej naszej konstytucji – wskazał prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam, odnosząc się do zamieszania wokół reformy sądownictwa.

Prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana, skomentował obecną sytuacją, jaką wokół Polski tworzą organy unijne, w tym zaproszona przez marszałka Senatu Komisja Wenecka.

– Wydaje się, że to, co obserwowaliśmy, dzieje się i będzie się dziać, to ja bym to nazwał pogwałceniem tych pięciu podstawowych zasad, które są u fundamentów Europy Schumana, czyli wolności, solidarności, patriotyzmu, chrześcijaństwa i różnorodności, a przede wszystkim wolności. Przemoc, która w tym układzie bierze się z pewnych takich instytucjonalnych powiązań, oczywiście tutaj byli przedstawiciele tak zwanej Komisji Weneckiej na nieoficjalne zaproszenie, czyli nie instytucji, ciała Unii Europejskiej, tylko Rady Europy. Można powiedzieć, że jeszcze 5-10 lat temu nikt by sobie nie wyobrażał, iż ktoś wchodzi do czyjegoś domu bez pukania i pytania o pozwolenie – powiedział gość TV Trwam.

Prezes Instytutu Myśli Schumana przypomniał, że żadne prawo unijne nie stoi ponad polską konstytucją.

– Takie działania należy zablokować. Przestrzegałbym przed takimi wypowiedziami niektórych naszych polityków, że być może jak Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu rozstrzygnie, że rzeczywiście to nie jest zgodne z prawem unijnym, to wtedy ewentualnie skorygujemy. Przestrzegałbym przed takimi wypowiedziami dlatego, że nie możemy nigdy zgodzić się na przyjęcie takiej zasady, że jakiekolwiek prawo stoi powyżej naszej konstytucji, a niestety takie głosy pojawiały się również ze strony polityków prawicowych. Jedynym słusznym stanowiskiem jest przypominanie, że nie prowadzimy w ogóle dyskusji wobec tego. Polski Trybunał Konstytucyjny może wydać werdykt, że przepisy wymagają korekty lub nie są w całości lub części zgodne z konstytucją, ale nie można się zgadzać na to, żeby wchodzić w dialog, który w efekcie będzie prowadził do podważania koncepcji tworzenia ustroju – mówił profesor.

O Polskę musimy się bić – wskazał gość „Polskiego punktu widzenia”.

– Właśnie te działania, które podejmują urzędnicy w Brukseli, europarlamentarzyści i niektóre instytucje, to są działania w pewnym sensie uzgodnione. Tam jest pewna koalicja w tej całej sprawie i one gwałcą wolność. Nie będzie wspólnoty narodów Europy, bo miłości i przyjaźni nie buduje się poprzez gwałcenie wolności – podsumował prof. Zbigniew Krysiak.

radiomaryja.pl

drukuj