fot. PAP/Adam Warżawa

Prof. Z. Krysiak w Radiu Maryja o obniżce stóp procentowych: To była dobra decyzja

Obniżenie stóp procentowych w tych warunkach co prawda zaskoczyła analityków, ale – jak się głębiej analizuje sytuację – to można powiedzieć, biorąc pod uwagę pewne uwarunkowania, że była to dobra decyzja, bo mamy niskie bezrobocie, mamy dodatni wzrost gospodarczy, bardzo dobrze funkcjonujemy na tle Europy, w szczególności Niemiec, mamy też spadającą inflację – powiedział prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, prezes Instytutu Myśli Schumana, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt. proc. – referencyjną do 6 proc., lombardową do 6,5 proc., depozytową do 5,50 proc., redyskontową do 6,05 proc., oraz dyskontową weksli do 6,10 proc. – poinformował Narodowy Bank Polski [czytaj więcej]. Złoty osłabił się wobec euro o prawie 2 procent.

Jak popatrzymy na zmiany kursów dolara czy euro, to ta zmiana jest w granicach tunelu, który funkcjonuje od pewnego czasu. Ten tzw. tunel zmian oznacza, że gdyby nawet nie było obniżki stóp procentowych, to zmiany kształtowałyby się w tych granicach jak w przeszłości, ale zawsze jest tak, że jak są tego typu ruchy, to pojawia się natychmiastowa reakcja rynków, ale jest ona w granicach normy – zaznaczył prof. Zbigniew Krysiak.

Zwrócił jednak uwagę, że jeżeli kurs zmieniłby się o 10 czy 15 proc., to oznaczałoby to coś negatywnego.

Obniżenie stóp procentowych w tych warunkach co prawda zaskoczyła analityków, ale – jak się głębiej analizuje sytuację – to można powiedzieć, biorąc pod uwagę pewne uwarunkowania, że była to dobra decyzja, bo mamy niskie bezrobocie, mamy dodatni wzrost gospodarczy, bardzo dobrze funkcjonujemy na tle Europy, w szczególności Niemiec, mamy też spadającą inflację. Jeżeli mówimy o spadającej inflacji, to trzeba pamiętać, że przez ostatnie pięć miesięcy nie obserwujemy wzrostu średniej ceny, biorąc pod uwagę różne produkty. 10,1 proc. na koniec sierpnia to jest za okres ostatniego roku, czyli jeżeli będziemy się posuwali w kolejnych miesiącach przy niewielkich zmianach cen bądź zerowych zmianach, tak jak do tej pory, to za chwilę inflacja silnie będzie spadać i wydaje się, że można oczekiwać, iż po wrześniu powinniśmy być sporo poniżej 10 procent – dodał ekonomista.

Jak podkreślił gość Radia Maryja, obniżanie stóp procentowych jest niezwykle istotne.

Będzie to z jednej strony powodować, że są mniejsze koszty dla przedsiębiorców, odsetek od kredytów, większy będzie apetyt na zaciąganie kredytów na inwestycje, a z drugiej strony też to odciąży kredytobiorców, jeśli chodzi o kredyty hipoteczne, a więc poprawi ich stan budżetów gospodarstw domowych – wyjaśnił.

Całą rozmowę z prof. Zbigniewem Krysiakiem można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl