fot. PAP/Adam Warżawa

[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak: Od 20 lat z powodu niemieckiej dominacji unijna gospodarka jest coraz mniej konkurencyjna w stosunku do reszty świata. Pakiet ekologiczny do wynik frustracji z powodu przegrywającej pozycji

Widzimy, że od dwóch dekad z powodu dominacji niemieckiej gospodarka Unii Europejskiej jest coraz mniej konkurencyjna w stosunku do globu. Niemcy zaczęli przegrywać z Chinami, bo myśleli, że Chiny będą zawsze miejscem taniej pracy i będą tam dominować technologicznie, a okazało się odwrotnie. Strategia pakietu ekologicznego jest wynikiem frustracji z powodu przegrywającej pozycji – tłumaczył prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, prezes Instytutu Myśli Schumana, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W połowie lipca Komisja Europejska przyjęła pakiet rozwiązań klimatycznych, który jest jednym z elementów Europejskiego Zielonego Ładu. Zgodnie z nim Europa ma stać się neutralnym klimatycznie kontynentem do 2050 roku. Pojawiają się jednak pytania o koszty gospodarcze.

Mówiąc kolokwialnie jest to „zasłona dymna”, bo klimat i emisja dwutlenku węgla, a także zjawiska klimatyczne to jest cała ziemia. Komisja Europejska tworzy jakąś ideologię. Emisja, jaką realizują Chiny, Rosja, Indie jest – w porównaniu do Europy – kroplą w morzu. Celem jest dominacja gospodarcza Niemiec, dlatego że koszty, jakie będą funkcjonowały np. w gospodarce polskiej, będą prowadzić do fali bankructw, ale właśnie na tym Niemcom zależy, ponieważ będą oni przejmować wtedy fundamentalnie zdrowe przedsiębiorstwa, ale niezdolne do szybkiej restrukturyzacji. Ostatecznie koszty poniosą również gospodarstwa domowe – mówił prof. Zbigniew Krysiak.

Ekonomista wyjaśnił, że Niemcy podjęły współpracę z Rosją, aby wyprodukować samochody na gaz. W przyszłości te pojazdy zostaną wyparte przez samochody wodorowe, które mają być bezemisyjne.

Niemiecka gospodarka nie funkcjonuje jak niektórzy myślą, że jest to układ wolnorynkowy – tam jest silna koordynacja. W 2035r. samochody mają być bezemisyjne. Oznacza to, że Niemcy są przygotowane z przemysłem samochodowym do uruchomienia masowej produkcji samochodów elektrycznych, gazowych a w 2035r. na napęd wodorowy. Niemcy w tej chwili, realizując współpracę z Rosją przechodzą na gaz i niejako to będzie dominanta. Produkując samochody zapełnią nimi rynek europejski. W 2035r. okażą się one niepotrzebne, bo będą samochody wodorowe – ocenił prezes Instytutu Myśli Schumana.

Zróżnicowanie gospodarcze państw daje wzrost efektywności. Nasi zachodni sąsiedzi mają jednak odmienne zdanie.

Niemcy patrzą w ten sposób, że przez pakiet ekologiczny duża część polskiej gospodarki będzie przez nich przejęta. Niemcy są ograniczeni z funkcjonowaniem gospodarczym w swoim kraju, przez co potrzebują nowych terenów, na których będą realizować tę produkcję. Niemcy uważają, że efektywność gospodarcza u nich jest super, a w pozostałych krajach jest bardzo słaba, a zatem jeśli oni rozprzestrzenią się, będą robili ekspansję na całą Europę, to podniesie efektywność całej gospodarki europejskiej. Jest to błąd, ponieważ ekonomiści wiedzą, że dopiero równowaga różnych państw w potencjale gospodarczym przyczyna się do wzrostu efektywności – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Od 20 lat uwidacznia się proces dominacji niemieckiej gospodarki w UE, jednak jest ona coraz mniej konkurencyjna wobec reszty świata. Pakiet Ekologiczny wynika z tego, iż Niemcy zdają sobie sprawę ze swojej niekorzystnej pozycji na arenie międzynarodowej.

Widzimy, że od dwóch dekad z powodu dominacji niemieckiej gospodarka Unii Europejskiej jest coraz mniej konkurencyjna w stosunku do globu. Niemcy zaczęli przegrywać z Chinami, bo myśleli, że Chiny będą zawsze miejscem taniej pracy i będą tam dominować technologicznie, a okazało się odwrotnie. Strategia pakietu ekologicznego jest wynikiem frustracji z powodu przegrywającej pozycji – zauważył prof. Zbigniew Krysiak.

Ekonomista wyjaśnił, że Niemcy – poprzez pakiet ekologiczny – chcą przejąć polskie przedsiębiorstwa.

W polskiej gospodarce istotną część rozwoju gospodarczego stanowi energetyka, transport, przetwórstwo, gospodarstwa rolne, w których widzimy zamach na produkcję zwierząt. Wylicza się, że są one przyczynkiem do emisji gazów cieplarnianych. W mojej około 30 proc. przedsiębiorstw w Polsce przestałoby być pod kontrolą i nadzorem kapitału polskiego. Nie będzie to proces upadku, wyeliminowania funkcjonowania tych firm, ale będą one przejmowane, dlatego że wartości, aktywa i kapitał menadżerski dotyczy odpowiednich kompetencji dot. tych obszarów, które w ramach „Fit for 55” chcą realizować. Te przedsiębiorstwa będą tracić płynność i za przysłowiową złotówkę będą przejmowane przez kapitał niemiecki – zaznaczył prezes Instytutu Myśli Schumana.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem prof. Zbigniewa Krysiaka można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl