Spada dzietność i liczba zawieranych małżeństw. Winne m.in. złe wzorce z najbliższego otoczenia

W Polsce z roku na rok rodzi się coraz mniej dzieci. Zawieranych jest też mniej małżeństw. Mniej małżeństw oznacza większą liczbę związków nieformalnych. Dlaczego młodzi ludzie boją się wchodzić w związki małżeńskie? Jakie czynniki wpływają na spadek liczby zawieranych małżeństw? Eksperci zauważają pewne zależności.

Od 2017 r. w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Spadek narodzin widoczny jest we wszystkich województwach.

– Przez ostatnie lata obserwujemy tendencję spadkową. W 2022 r. porodów w Wielkopolsce odbyło się około 30 tysięcy – zwrócił uwagę Mikołaj Woźniak z wielkopolskiego oddziału NFZ.

Rok wcześniej porodów w Wielkopolsce było o trzy tysiące więcej. Powodem tego stanu rzeczy jest mniejsza liczba potencjalnych rodziców – podkreślił dr Krzysztof Szwarc, demograf z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

– Za rok 2022 mamy dane, które mówią o około 305 tys. urodzeń, co jest najmniejszą liczbą w historii, a wynika to m.in. z malejącej liczby urodzeń w latach dziewięćdziesiątych – wskazał.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że zawieranych jest też coraz mniej małżeństw.

– Zanotowaliśmy 58 tys. zawartych związków małżeńskich i 31 tys. rozwiązanych związków małżeńskich poprzez rozwód – zauważyła Arleta Olbrot z Urzędu Statystycznego w Poznaniu.

To dane z pierwszej połowy 2022 roku. Przybywa z kolei związków nieformalnych. Nasuwa się pytanie, dlaczego tak jest.

– Młodzi ludzie często nie widzą potrzeby, nie widzą celu, nie widzą sensu w tym, żeby wchodzić w związki małżeńskie – wyjaśniła dr Małgorzata Burnecka, socjolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Brak poczucia sensu wchodzenia w związek małżeński to pierwszy z powodów. Drugim jest lęk przed rozwodem.

– Wiele osób, obserwując czy to w swojej najbliższej rodzinie, czy to nieco w dalszej czy wśród znajomych taką sytuację, że małżeństwo się rozpada, jest rozwód, chce prawdopodobnie uniknąć tej sytuacji – zwrócił uwagę dr Krzysztof Szwarc.

Młodzi ludzie naśladują swoich rodziców. Jeśli mają dobry przykład z tej strony, to szybciej decydują się na małżeństwo. Wykrzywiony obraz rodziny promowany w mediach także wpływa na to, jak postrzegana jest instytucja małżeństwa.

– Rzeczywiście w kontekście promowania, pokazywania rodziny jako wartościowego wyboru życiowego, a wcześniej małżeństwa jako atrakcyjnej, szczęściodajnej drogi życiowej, mamy bardzo dużo do zrobienia – ocenił prezes Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, prof. Michał Michalski.

Rządzący uruchamiają kolejne programy służące rodzinie, takie jak program Rodzina 500 plus czy zerowy PIT dla rodzin „cztery plus”. Jest też Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To wszystko jednak tylko na chwilę zdołało zatrzymać trend spadkowy m.in. w liczbie urodzeń.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl