Kraje UE porozumiały się ws. reformy systemu handlu emisjami

Kraje Unii Europejskiej i Parlament Europejski zawarły wstępne porozumienie ws. reformy europejskiego systemu handlu emisjami, tzw. ETS.

„ETS wymaga reformy, aby pozostać skutecznym i realizować nasze cele klimatyczne. Uważamy, że wstępne porozumienie to gwarantuje” – poinformowała rzecznik estońskiej prezydencji.

Komisja Europejska podała, że tymczasowe porozumienie otwiera drogę do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych zgodnie ze zobowiązaniami porozumienia klimatycznego zawartego w Paryżu.

W lutym ministrowie ds. środowiska państw Unii Europejskiej przyjęli wspólne stanowisko ws. reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2. Polska w grupie dziewięciu krajów UE sprzeciwiła się, ale nie udało się zablokować prac.

Polityka energetyczna Unii Europejskiej oparta o handel emisjami to wewnętrzna sprawa UE i tu dochodzi do różnych napięć ze względu na specyfikę gospodarczą państw – powiedział minister środowiska prof. Jan Szyszko. Jak dodał, „Polska stoi na węglu”, posiada prawie 90 proc. zasobów tego surowca w całej Unii.

– Polska gospodarka jest uzależniona od węgla kamiennego. To jest polskie bezpieczeństwo energetyczne i tak mamy dostosowane technologie. W tej chwili mówimy, że owszem, wraz z rozwojem gospodarczym będziemy zmniejszali emisję dwutlenku węgla w atmosferze, natomiast trzeba zrozumieć polską specyfikę gospodarczą. Zupełnie czym innym jest porozumienie paryskie. Dotyczy nie tylko państw wysoko rozwiniętych, do których należymy w ramach Unii Europejskiej, ale wszystkich państw świata. Tam jest wyraźnie napisane, że to porozumienie paryskie jest oparte o dobrowolność, specyfikę poszczególnych państw, o wykorzystanie własnego potencjału gospodarczego i mamy te cele osiągnąć – tłumaczył szef resortu środowiska.

Negocjacje w tej sprawie toczyły się od wielu miesięcy, a państwa UE nie mogły porozumieć się co do wielu kwestii.

Bruksela liczyła, że uda się zawrzeć umowę, którą będzie można zaprezentować na trwającym do 17. listopada szczycie klimatycznym COP23 w Bonn.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl