fot. tv trwam

Prof. Z. Krysiak: Obniżenie stóp procentowych może prowadzić do zachowania płynności w gospodarce

Obniżenie stóp procentowych o 0,5 punktu procentowego przez Radę Polityki Pieniężnej jest w mojej opinii ważnym krokiem, który jest synchronizowany ze wszystkimi działaniami podejmowanymi przez rząd i pana prezydenta wspólnie z ministrem finansów. Mają one przede wszystkim prowadzić w tej sytuacji do tego, żeby zachować płynność w gospodarce oraz obniżyć koszty funkcjonowania przedsiębiorstw – powiedział w rozmowie z Radiem Maryja ekonomista prof. Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej.

Obniżenie stóp procentowych ma spowodować obniżkę rat kredytów, ale i spadek oprocentowania lokat bankowych. Rada obniżyła referencyjną stopę procentową o 0,5 punktu procentowego, do 1 proc. w skali roku – poinformował Narodowy Bank Polski.

Pandemia koronawirusa wpływa negatywnie na polską, ale i światową gospodarkę. Rząd, wraz z instytucjami finansowymi podejmują działania mające na celu pomoc naszym firmom.

Prof. Zbigniew Krysiak podkreśla, że decyzja Rady Polityki Pieniężnej jest odpowiedzialna i ważna w momencie rozprzestrzeniania się wirusa.

– Obniżenie stóp procentowych o 0,5 punktu procentowego przez RPP jest w mojej opinii ważnym krokiem, który jest synchronizowany ze wszystkimi działaniami podejmowanymi przez rząd i pana prezydenta wspólnie z ministrem finansów. Mają one przede wszystkim prowadzić w tej sytuacji do tego, żeby zachować płynność w gospodarce oraz obniżyć koszty funkcjonowania przedsiębiorstw – wyjaśnił.

W ocenie ekonomisty, najważniejszą sprawą jest to, by polskie przedsiębiorstwa zachowały wypłacalność.

– Brak wypłacalności dla przedsiębiorstwa lub gospodarstwa domowego niesie za sobą ryzyko bankructwa. Dzisiaj, w szczególności, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa, jest to bardzo ważna sprawa. Kiedy jedno przedsiębiorstwo staje się niewypłacalne, może stworzyć efekt domina, czyli powodować niewypłacalność kolejnych przedsiębiorstw, co skutkuje kryzysem gospodarczym – wskazał prof. Zbigniew Krysiak.

Obniżki stóp procentowych są skoordynowane z dotychczasowymi działaniami banków, które w porozumieniu z prezydentem Andrzejem Dudą umożliwiły zawieszenie spłaty kredytów kredytobiorcom na okres od trzech do sześciu miesięcy.

– Obniżenie stóp procentowych przyczynia się do tego, że te raty będą mniejsze. Polacy, którzy funkcjonują w przedsiębiorstwach, których dochody na skutek koronawirusa się redukują, będą mieli określony „wentyl” – podkreślił ekonomista.

Prof. Zbigniew Krysiak wskazał, że na tych działaniach może się nie skończyć.

– Warto byłoby rozważyć zredukowanie płatności ZUS do czasu, który nie był efektywny dla przedsiębiorstw. Ważna jest niewątpliwie sprawa usuwania kar dla kooperantów, którzy w tej sytuacji nie będą w stanie w terminie wykonać swoich prac – dodał.

Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj