fot. pixabay.com

W Niemczech rośnie liczba przestępstw o antysemickim charakterze. Prof. G. Berendt: Występuje rozdźwięk między oficjalnym przekazem kraju a poglądami części Niemców

Przekaz środowisk opiniotwórczych na terenie Niemiec jest jednoznacznie niechętny wobec przejawów antysemityzmu, co nie oznacza, że reakcje części mieszkańców Niemiec są tożsame z tym, co jest przekazywane w mediach głównego nurtu i na uczelniach wyższych. Tu możemy mówić o występowaniu rozdźwięku między oficjalnym przekazem a poglądami części Niemców – powiedział prof. dr hab. Grzegorz Berendt, p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, podczas „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. 

W ostatnim czasie do opinii publicznej dotarły informacje o rosnących w Niemczech liczbie przestępstw o antysemickim charakterze. Ich liczba w 2021 roku może być najwyższa w historii – tak wynika z danych Federalnego Urzędu Kryminalnego przedstawionych przez „Die Welt”.

– Pamiętajmy, że na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat w takich zestawieniach działań wymierzonych w Żydów na terenie Niemiec odnotowywano w wielkości od ok. 1 tys. 200 zdarzeń do 2 tys. 200 w roku 2020 (…). Trzeba wyraźnie powiedzieć, że tych zdarzeń na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat wcale nie było mało, ale istotne jest to, że mamy do czynienia z tendencją wzrostową – podkreślił  prof. dr hab. Grzegorz Berendt.

Jak zauważył gość Radia Maryja, gdy mówimy o środowiskach opiniotwórczych na terenie Niemiec, to niewątpliwie ich przekaz nt. antysemityzmu jest jednoznaczny.

Jest to przekaz niechętny wobec przejawów antysemityzmu, co nie oznacza, że reakcje części mieszkańców Niemiec, są tożsame z tym, co jest przekazywane w mediach głównego nurtu i na uczelniach wyższych. Tu możemy mówić o występowaniu rozdźwięku między oficjalnym przekazem, a poglądami części mieszkańców Niemiec – dodał.

Profesor odniósł się do zarzutów, według których to Polska ukazywana jest jako „antysemicki kraj”.

W zestawieniu z sytuacją na terenie Niemiec Polska jest oazą spokoju – akcentował.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zauważył, że wśród przyczyn sytuacji występującej u naszych zachodnich sąsiadów jest bardzo duża liczba osób jednoznacznie wrogo nastawionych do państwa Izrael.

Mam na myśli przede wszystkim ekstremistów muzułmańskich, którzy pałając wrogością do Izraela, przenoszą tę wrogość na wszystkich Żydów i dają temu wyraz. W części są wspierani przez ekstremistyczne środowiska lewicowe, a w części (…) przez osoby kultywujące pamięć Adolfa Hitlera i III Rzeszy – zaznaczył.

Ogromnym momentem napięć dotyczących spraw żydowskich, ale także obrony prawdy historycznej był projekt ustawy o IPN, który wywołał międzynarodową dyskusję.

Z jednej strony niezrozumienie, a z drugiej strony – w moim przekonaniu – mieliśmy też do czynienia z osobami działającymi w złej wierze, w pełni świadomie, które to osoby wznieciły zamieszanie i szerzyły błędne interpretacje dotyczące tamtej nowelizacji. Chciały stworzyć atmosferę, w której można pisać rożne rzeczy, również nieprawdziwe, można fałszować przekazy źródłowe, aby wzmocnić własne tezy przez „niby” historyczne źródła – wskazał gość Radia Maryja.

Trzeba postawić na własne badania historyczne z zakresu relacji polsko-żydowskich, tworzone w innych językach i wychodzić z nimi na arenę międzynarodową – podkreślił profesor.

Całą rozmowę z prof. Grzegorzem Berendtem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl