J. Gowin: Budowanie pomostów z gospodarką jednym z filarów reform polskiej nauki

Polska nauka i uczelnie przechodzą teraz fazę głębokich reform. Jednym z filarów tych reform jest budowanie pomostów między światem nauki a gospodarki – powiedział w Hanowerze wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gowin, wspólnie m.in. z premier Beatą Szydło, na targach Hannover Messe otworzył w poniedziałek polskie stoisko SciTech, w którym promowane są polskie innowacyjne badania.

Szef resortu nauki w czasie otwarcia stoiska przypomniał, że rządowa strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, zakłada inteligentną industrializację Polski oraz skierowanie polskiej gospodarki na drogę innowacyjności.

„To nie mogłoby się udać, gdyby polska gospodarka – i mam nadzieję, że także w przyszłości światowa czy europejska gospodarka – nie była w większym niż do tej pory stopniu oparta na dorobku polskich naukowców” – ocenił.

Zaznaczył, że polska nauka i polskie uczelnie przechodzą teraz „fazę głębokich reform”.

„Jednym z filarów tych reform jest budowanie pomostów między światem nauki a gospodarki” – powiedział.

Wicepremier przypomniał, że wśród zmian, które mają pomagać w rozwijaniu powiązań na linii nauka – przemysł, są m.in. nowe zasady finansowania uczelni. Teraz większy nacisk kładzie się na współpracę uczelni z gospodarką. Poza tym, jak dodał Gowin, od 1 stycznia br. obowiązuje ustawa o innowacyjności, która stwarza cały szereg zachęt do wzajemnej współpracy – i po stronie naukowców, i po stronie przedsiębiorców. Kolejnym krokiem w stronę budowania pomostów między naukowcami i przedsiębiorcami ma być przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Sejm ustawa o doktoratach wdrożeniowych.

Jarosław Gowin powiedział, że w tej chwili Polska jest w pierwszej dwudziestce krajów świata, jeśli chodzi o poziom osiągnięć naukowych.

„Jestem przekonany, że dzięki działaniom rządu pani premier Szydło, dzięki strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, dzięki reformom polskich instytutów i uczelni jesteśmy w stanie w ciągu najbliższych lat zbliżyć się do pierwszej dziesiątki” – zadeklarował.

Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe 2017 odbywają się w Hanowerze (Niemcy) między 24 a 28 kwietnia. Prezentują się tam polskie firmy i jednostki naukowe. W tym roku Polska jest partnerem targów I promuje się hasłem: Smart means Poland.

Polska ma w Hanowerze dwa stoiska. Polskie stoisko narodowe jest największym stoiskiem na targach: na ponad 1200 m2 prezentowanych jest tam szereg nowatorskich technologii i produktów stworzonych przez polskie firmy i jednostki naukowe.

PAP/RIRM

drukuj