fot. PAP/Artur Reszko

Wicepremier J. Gowin: Sukces gospodarczy Polski to ciężka praca Polaków i przedsiębiorców

Sukces gospodarczy Polski to zasługa milionów ciężko pracujących Polaków oraz przedsiębiorców, prawdziwych liderów i przywódców polskiej gospodarki – mówił w sobotę w Narwi (Podlaskie) wicepremier Jarosław Gowin; wziął on udział w 30-leciu firmy Pronar.

Pronar jest producentem maszyn rolniczych, komunalnych i recyklingowych. Jak informuje firma, ma siedem fabryk, w których zatrudnia ponad 2,2 tys. pracowników. Swoje wyroby sprzedaje do ponad 70 krajów świata.

W sobotę w głównej siedzibie firmy w Narwi odbyły się jubileuszowe uroczystości, w których wzięli udział m.in.: wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, władze województwa, przedstawiciele firm z blisko 40 krajów, z którymi współpracuje Pronar, oraz pracownicy.

Jak mówił Jarosław Gowin, 30 lat temu rodziła się firma Pronar, ale w tym samym czasie „rodziła się wolna, demokratyczna Polska”. Ocenił, że to były bardzo dobre dla Polski lata i – jak podkreślał – wszyscy możemy być z nich dumni. Mówił, że to były lata ciężkiej pracy. Zwrócił też uwagę, że „od szeregu lat Polska jest liderem wśród krajów OECD jeżeli chodzi o tempo rozwoju gospodarczego”.

„Te sukcesy to przede wszystkim zasługa milionów ciężko pracujących Polaków i zasługa wielu przedsiębiorców, którzy byli prawdziwymi liderami, prawdziwymi przywódcami polskiej gospodarki” – powiedział wicepremier.

Mówił, że wśród tych przywódców prezes Pronaru Sergiusz Martyniuk i jego firma mają miejsce szczególne.

Jego zdaniem to nowoczesna i innowacyjna firma. Dodał, że w skali kraju zapis o innowacyjnym charakterze gospodarki w strategii odpowiedzialnego rozwoju jest dopiero planem, a w Pronarze dzieje się od 30 lat. Jak mówił, sukces firmy polega nie tylko na sukcesie biznesowym, ale też stworzeniu rodzinnych więzi z pracownikami i partnerami.

Prezes Pronaru przypomniał historię firmy, a także genezę nazwy Pronar: „pro”, czyli produkcja, oraz „nar”, czyli w Narwi. Wskazał, że przez 30 lat powstało siedem fabryk. Sergiusz Martyniuk powiedział, że dziś firma ma zaawansowane technologie nie tylko w maszynach rolniczych, ale również m.in. w komunalnych i recyklingowych, posiada też centrum naukowo-badawcze. Dodał, że co roku firma chce podnosić swoją działalność o 20 proc., a w 2022 roku – jak mówił – osiągnąć „obrót w granicach 1,5 mld zł”.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zwrócił uwagę, że firma powstała z dala „od wielkich centrów naukowych, przemysłowych, od wielkich ośrodków miejskich”. Natomiast wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło podkreślał, że Pronar działa na terenie trzech powiatów: bielskiego, siemiatyckiego i hajnowskiego.

Podczas uroczystości zostały wręczone odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

PAP/RIRM

drukuj