fot. PAP/Grzegorz Michałowski

81 lat temu Luftwaffe zbombardowało Wieluń

1 września 1939 roku o 4.40 nad ranem na Wieluń spadły pierwsze niemieckie bomby. W wyniku nalotów zginęło około 2 tys. osób. Dziś w uroczystościach rocznicowych udział wziął premier Mateusz Morawiecki.

Syreny co roku przypominają o tragedii mieszkańców Wielunia z 1 września 1939 roku.

Pierwszych trzydzieści niemieckich bomb spadło na wieluński szpital Wszystkich Świętych. Ponad 30 osób – w tym personel medyczny i pacjenci – znalazło się pod gruzami. Ale to był dopiero początek. Od samego rana do godziny 14.00 spadło około czterystu bomb. Do dziś nie udało się oszacować dokładnej liczby ofiar. Wiadomo, że Niemcy przez bombardowanie zabili od 1200 nawet do 2000 mieszkańców miasta.

– „Byłem z mamą w szkole, do której miałem chodzić od września 1939 roku. Było dużo dzieci z rodzicami, pani nauczycielka pokazała mi moją klasę (…) i kolegę, z którym teraz siedzę. Mówiła, że będzie nas uczyć. W poniedziałek spotkamy się tutaj, moje kochane dzieci” –  to wspomnienia z 31 sierpnia 1939 małego Zbyszka Chudego, które odczytał burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.

Młodzieńcze marzenia i plany Zbyszka Chudego przerwały naloty Luftwaffe.

– Niechaj pamięć o nich, która nas, Polaków, łączy tu w Wieluniu i w całym kraju pozostanie źródłem inspiracji do działania na rzecz wspólnego dobra – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Wspólnie odśpiewano hymn narodowy. W uroczystościach w Wieluniu udział wziął premier Mateusz Morawiecki.

– Noc jest najczarniejsza przed świtem. Stajemy tutaj w Wieluniu właśnie przed świtem, tak jak oni, nasze matki, ojcowie, babcie, dziadkowie. Stajemy i przeżywamy te chwile, myślimy o tych, którzy wtedy w tamtym roku, w tamtej ciemnej nocy wchodzili w ponad 5 lat wojny przed nimi – podkreślił premier.

Tak jak oni wypatrujemy świtu – dodał premier Mateusz Morawiecki. Ci, którzy doświadczyli, czym jest wojna, żyli w strachu, w bólu, w biedzie i głodzie. Niemcy jako cel swojego pierwszego nalotu wybrali miasto bez czołgów, wydawać by się mogło – bez strategicznego znaczenia – odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się stało, do dziś trudno odnaleźć – podkreślał premier.

– Tutaj, w Wieluniu, po raz pierwszy objawił się barbarzyński zamysł Niemców, ludobójstwo i eksterminacja. Stając wobec prawdy musimy o tym pamiętać, bo Wieluń był miastem normalnym i dla wszystkich zaczęła się wtedy noc wojny, noc śmierci – zwrócił uwagę szef rządu.

Głos w trakcie uroczystości w Wieluniu zabrał Knut Abraham, Chargé d’Affaires Niemiec.

– Myślę o tych wszystkich ludziach, którzy bez żadnej zapowiedzi zostali zaatakowani z powietrza, zostali ranni, zostali zabici, mężczyźni, kobiety i dzieci, rodziny i chorzy – akcentował Knut Abraham.

Uroczystości zwieńczyła wspólna modlitwa.

– Nie pozwól nam, Boże, zmarnować krwi ofiar tej straszliwiej wojny w teraźniejszych sporach w powrocie do grzechu zła, ideologii, które stały się źródłem tamtej i każdej ludzkiej wojny – apelował ks. bp Andrzej Przybylski.

TV Trwam News

drukuj