Premier Beata Szydło: Chcemy, by pomysły naukowców trafiały do gospodarki

Polskiemu rządowi zależy na tym, by połączyć gospodarkę i naukę; chcemy by to, co powstaje na uczelniach, w zaciszach gabinetów i w laboratoriach, trafiało do gospodarki – powiedziała premier Beata Szydło otwierając na targach w Hanowerze stoisko poświęcone polskiej nauce.

Stoisko SciTech Poland pokazuje to, co mamy najlepsze w polskich badaniach i w polskiej nauce – powiedziała Szydło, otwierając je w poniedziałek wraz z wicepremierem i ministrem nauki Jarosławem Gowinem na targach przemysłowych w Hanowerze.

Polski rząd stawia bardzo mocno na gospodarkę i rozwój – mówiła premier. Jak dodała, realizowany przez rząd Plan Odpowiedzialnego Rozwoju ma m.in. pobudzać łączenie gospodarki i nauki.

„Robimy wszystko, by te dwie dyscypliny zaczęły w pewnym momencie bardzo mocno kooperować” – zaznaczyła.

Podkreśliła, że polskiemu rządowi zależy na tym, by to, co powstaje na uczelniach, w zaciszach gabinetów i w laboratoriach, trafiało do gospodarki.

„Polska gospodarka musi rozwijać się w oparciu o nowoczesne technologie, musi być konkurencyjna, musi być kreatywna, energetyczna. Chcemy wygrywać młodością tych, którzy tę gospodarkę i naukę tworzą” – mówiła Szydło.

W ocenie premier to dobry moment, by chwalić się tym, co Polska osiągnęła do tej pory.

„Abyśmy pokazywali, że Polska to bezpieczny, dobrze rozwijający się kraj, w którym jest coraz lepszy klimat do podejmowania wyzwań gospodarczych” – zaznaczyła.

Stoisko SciTech Poland poświęcone polskiej nauce zostało zorganizowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na ponad 400 metrach kwadratowych goście i uczestnicy targów poznają najciekawsze wynalazki z polskich uczelni, instytutów badawczych oraz nowatorskie rozwiązania stworzone przez polskich studentów, łącznie 27 rozwiązań. Strefa SciTech Poland jest komplementarna ze zlokalizowaną w pawilonie narodowym strefą Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), gdzie zaprezentowanych będzie 10 technologii.

PAP/RIRM

drukuj