Niemcy: Coraz więcej aktów przemocy na tle religijnym

W Niemczech wzrosła przestępczość powodowana nienawiścią do chrześcijan. To przerażające. Powinniśmy być bardzo czujni – powiedział ks. abp Ludwig Schick. Przewodniczący Komisji ds. Kontaktów z Zagranicą w niemieckim episkopacie skomentował w ten sposób policyjne statystyki, według których w ubiegłym roku odnotowano w Niemczech prawie 100 aktów przemocy wymierzonych w chrześcijan, w tym jedno morderstwo.

W weekendowym dodatku do dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” ks. abp Schick zaznaczył, że w ubiegłych latach wzrosła liczba czynów karalnych motywowanych nienawiścią do członków różnych religii.

– Było wiele zamachów na muzułmanów w ośrodkach dla azylantów, znacząco wzrosły też przestępstwa na tle antysemickim i przeciwko chrześcijanom – powiedział ks. abp Schick.

Nawiązał również do kwestii migrantów. Jego zdaniem wśród przybywających od 2014 r. z Bliskiego Wschodu do Niemiec uchodźców bez wątpienia byli też tacy, którzy „nie zrozumieli lub nie zaakceptowali demokratycznego porządku naszego kraju, a także tacy, którzy nie przybyli jako uchodźcy, lecz terroryści”.

Niemiecki hierarcha dodał jednak, że „większość tych, którzy uciekali przed wojną i chaosem, ceni sobie zdobycze naszego kraju i naszego społeczeństwa. (…) Nie można się u nas zadomowić, jeśli nie szanuje się podstawowych wartości naszego społeczeństwa. Chrześcijaństwo jest charakterystyczną siłą niemieckiej i europejskiej kultury”.

Pytany, czy w Niemczech mamy do czynienia z prześladowaniem chrześcijan, abp Schick stwierdził, że porównując sytuację w Niemczech z innymi krajami, „nie godzi się mówić o prześladowaniu chrześcijan, żydów czy muzułmanów”. Jego zdaniem nie powinno to jednak przeszkadzać „w nazywaniu po imieniu i jednoznacznym potępianiu konkretnych zdarzeń oraz niebezpiecznych tendencji”.

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl