Wyższe emerytury

Emeryci od tego roku mogą liczyć na wyższe świadczenia. Na polskim ładzie zyskać ma ponad 90 proc. z nich.

Kwota wolna od podatku została podniesiona do 30 tys. zł. Oznacza to, że więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach emerytów. Podatku dochodowego nie zapłacą ci emeryci, których świadczenie nie przekraczało 2500 zł brutto.

– Również emeryci z wyższą emeryturą proporcjonalnie z tego rozwiązania skorzystają. To jest kolejne wsparcie, aby realnie wynagrodzenie seniorów było wyższe w ramach naszej solidarności międzypokoleniowej – mówiła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Emeryci i renciści, którzy otrzymują wyższe świadczenia niż 2500 zł brutto, zapłacą podatek tylko od nadwyżki.

– Niższe podatki i składki zapłacą wszyscy emeryci, którzy osiągają świadczenia do 5 000 zł – poinformował Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

Na zmianach podatkowych ma zyskać ponad 90 proc. emerytów. To ponad 8 mln osób.

– W przypadku emerytów, którzy pobierają dzisiaj świadczenie w wysokości 2500 zł brutto, zysk roczny będzie na poziomie ok. 2200 zł. To znaczna kwota w portfelach emerytów, bo mniej więcej odpowiada ich miesięcznej emeryturze – wskazał Mariusz Kękuś, ekonomista.

Emeryt, który dostawał miesięcznie 1200 zł brutto, rocznie otrzyma na rękę więcej o ok. 807 złotych, a osoba otrzymująca emeryturę wysokości 3500 zł brutto miesięcznie dostanie dodatkowo rocznie 1320 zł.

  • 1 200 zł – w portfelu emeryta zostanie 807 zł więcej
  • 1 800 zł – w portfelu emeryta zostanie 1 473 zł więcej
  • 2 500 zł – w portfelu emeryta zostanie 2 250 zł więcej
  • 3 000 zł – w portfelu emeryta zostanie 1 785 zł więcej
  • 3 500 zł – w portfelu emeryta zostanie 1 320 zł więcej

Od emerytur wciąż pobierana będzie składka zdrowotna. Nowym rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać osoby w wieku emerytalnym, jest PIT-zero. Od początku 2022 r. weszło w życie zwolnienie z podatku osób, które nie przejdą na emeryturę, mimo osiągniętego wieku emerytalnego.

– Korzyść bezpośrednia jest taka, że będą mieli wyższe wynagrodzenia, ponieważ podatek nie będzie płacony. (…) Każdy dodatkowy rok pracy spowoduje, że będą mieli kiedyś wypłacane wyższe świadczenie w postaci emerytury – ocenił Mariusz Kękuś.

Obecnie mamy ok. 159 tys. osób, które mają uprawnienia do emerytury, ale na nią nie przechodzą.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl