fot. PAP/Marcin Obara

Wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej: Realizacja programu „Emerytura plus” przebiega zgodnie z planem

Program „Emerytura plus” jest realizowany zgodnie z harmonogramem nakreślonym w ustawie o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów z 4 kwietnia –zapewnia Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Do tej pory świadczenie otrzymało blisko 5 milionów osób.

Trzynasta emerytura to jeden z punktów tzw. piątki Prawa i Sprawiedliwości. Jednorazowe świadczenie w wysokości 1100 złotych brutto, czyli 888 złotych netto, trafi do portfeli 9,8 mln emerytów i rencistów. Trzynasta emerytura wypłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w kilku terminach i to bez konieczności składania dodatkowych wniosków.

– Procedurę wypłacania jednorazowego świadczenia pieniężnego dla wszystkich emerytów i rencistów rozpoczęliśmy jeszcze pod koniec kwietnia 2019 roku – przypomniał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki.

Terminy są tożsame z tymi świadczeniami, które emeryci i renciści pobierają co miesiąc. Do niektórych dodatkowe pieniądze mogą trafić w czerwcu.

– Jeżeli chodzi o osoby, które w terminach najpóźniejszych otrzymają to świadczenie, to tutaj specyfika systemu rolniczego będzie decydowała o tym, że niektóre kategorie osób ubezpieczonych emerytów i rencistów otrzymują świadczenia kwartalnie, więc świadczenie przysługujące za drugi kwartał roku 2019 te osoby otrzymają w czerwcu – wyjaśnił Marcin Zieleniecki.    

Do  tej pory świadczenie otrzymało już blisko 5 milionów emerytów i rencistów. Trzynastą emeryturę otrzymają także osoby pobierające tak zwaną matczyną emeryturę. Realizacja wypłaty trzynastej emerytury to koszt 10,8 mld złotych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj