fot. pixabay.com

Pozwolenie na gaz i atom

Projekt Komisji Europejskiej uznaje atom i gaz za zielone źródła energii. Zabiegała o to Polska, która chce oprzeć swoją transformację energetyczną m.in. o energię jądrową.

Projekt dotyczący tzw. taksonomii ma określić, jakie paliwo będzie w Unii Europejskiej uznane za dopuszczalne, a jakie nie, ze względu na rosnące cele klimatyczne. 31 grudnia nad dokumentem w tej sprawie pracowali szefowie gabinetów unijnych komisarzy. Uzgodniona została wersja, która klasyfikuje jako zieloną energię nuklearną oraz tę wytwarzaną przy użyciu gazu. Inwestując w te źródła, możliwe będzie pozyskanie środków unijnych oraz na rynkach finansowych. Zapisy, jakie znalazły się w projekcie przygotowanym przez Komisję Europejską, odpowiadają na oczekiwania polskiego rządu.

„Dlatego, że uwzględnia zarówno rolę gazu ziemnego, jak i energii atomowej. Na pewno w pierwszych tygodniach roku francuska prezydencja w UE będzie koncentrowała nad nim swoje prace” – poinformował Andrzej Sadoś, stały przedstawiciel Polski przy UE.

Do 12 stycznia państwa członkowskie będą opiniowały projekt przygotowany przez Komisję. Zapisy końcowe wskazują – w ocenie polskiego dyplomaty – na współpracę rządu premiera Mateusza Morawieckiego z Francją. Obie strony postulowały uwzględnienie w taksonomii gazu ziemnego i energii atomowej. Propozycja Komisji Europejskiej miałaby uznać atom za zrównoważoną działalność gospodarczą, pod warunkiem bezpiecznego pozbywania się radioaktywnych odpadów i bez powodowania znacznych szkód dla środowiska.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl