Prof. Zbigniew Krysiak: Niemcy chcą przystąpić do inicjatywy Trójmorza, by nie dopuścić do stworzenia prototypu wspólnoty narodów Europy

Prezes Instytutu Myśli Schumana podczas sobotnich „Rozmów Niedokończonych” w Telewizji Trwam zwrócił uwagę, że solidarność krajów Europy Środkowej i Wschodniej wokół inicjatywy Trójmorza wywołała niepokój i reakcję m.in. szefa Komisji Europejskiej oraz władz w Berlinie.

Nie milkną komentarze po ubiegłotygodniowym spotkaniu przedstawicieli kilkunastu wschodnioeuropejskich państw. „Niemcy chcą się przyłączyć do inicjatywy Trójmorza”; „Berlin pretenduje do bycia budowniczym mostów między Wschodem a Zachodem” – informowały zagraniczne agencje. Wcześniej nasi zachodni sąsiedzi sceptycznie patrzyli jednak na inicjatywę 12 wschodnioeuropejskich państw Unii Europejskiej.

Prof. Zbigniew Krysiak wyraził przekonanie na antenie TV Trwam, że dopuszczenie Berlina do inicjatywy może nastąpić pod pewnym warunkiem.

– Niemcy poprosili o partnerstwo w Trójmorzu. Osobiście uważam, że nie należy ich dopuszczać do partnerstwa dopóki nie zamkną Nord Stream II, dopóki nie „wyspowiadają się”, zadośćuczynią. Wtedy będziemy mogli im wierzyć. Jednocześnie wielkie zainteresowanie Niemiec i (Jean-Claude) Junckera obecnością na szczycie w Bukareszcie wynikało z przekonania, że ta wspólnota narodów Trójmorza już się realizuje, dostrzeżono w tym siłę – powiedział prof. Zbigniew Krysiak.

Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy prezydentów dwunastu państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest wzmacnianie spójności UE poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl