fot. PAP/EPA

Niemcy. Dzięki kontrolom granicznym policja zatrzymała 673 ścigane osoby

Dzięki wprowadzonym miesiąc temu w związku ze szczytem G20 kontrolom granicznym niemiecka policja zatrzymała 673 osoby poszukiwane listem gończym za przestępstwa niezwiązane z ekscesami w Hamburgu – poinformowały niemieckie media.

O sukcesie niemieckiej policji poinformowały gazety należące do wydawnictwa Funke Mediengruppe, w tym „Westdeutsche Allgemeine Zeitung” (WAZ).

Niemieckie władze zawiesiły 12 czerwca na miesiąc przepisy o swobodnym przypływie osób w strefie Schengen i wprowadziły kontrole na swoich granicach państwowych. Minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere uzasadniał decyzję względami bezpieczeństwa w związku ze spotkaniem na szczycie G20. Kontrole miały zapobiec przyjazdowi do Hamburga ekstremistów z innych krajów europejskich.

Kontrole okazały się nieskuteczne. Podczas zamieszek sprowokowanych przez skrajnie lewicowych antyglobalistów obrażenia odniosło blisko 500 policjantów. Uczestnicy zamieszek zdemolowali sklepy i inne lokale użyteczności publicznej w dzielnicy Hamburga Schanzenviertel i podpalili kilkadziesiąt samochodów. Według hamburskiej policji część chuliganów mówiła po rosyjsku i włosku.

W związku z kontrolami znacznie wydłużył się czas oczekiwania na przekroczenie granicy polsko-niemieckiej. Kontrole potrwają do wtorku.

PAP/RIRM

drukuj