GUS: Inflacja w styczniu wyniosła 1,9 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym 0,3 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 1,9 proc. w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3. Najnowsze wstępne dane dot. inflacji przedstawił dziś Główny Urząd Statystyczny.

Najbardziej podrożały żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz wyroby tytoniowe – średnio o 1,1 proc. m/m. W stosunku do stycznia poprzedniego roku wzrost ten wyniósł 4,1 proc. Wzrosły także koszty związane z mieszkaniem.

Najbardziej staniały natomiast odzież i obuwie. W ujęciu rocznym ceny tych towarów spadły o 4,3 proc., a w porównaniu z grudniem zeszłego roku – o 3,8 proc.

Ekonomista prof. Zbigniew Krysiak mówi, że poziom inflacji kształtuje się na  przewidywanym wcześniej poziomie.

Na tym etapie nie widzę zagrożenia, by inflacja rosła. Ona się kształtuje na poziomie, który był prognozowany w poprzednim roku. Na tym tle widzimy, że wzrost PKB był w grudniu powyżej 5 proc. Zatem cały czas mamy sytuację równowagi. Martwilibyśmy się, gdyby inflacja była wyższa. Uważam, że stabilizacja tej inflacji będzie w dalszej kolejności przy (prawdopodobnie) rosnącym PKB, ponieważ obecnie zauważyliśmy wzrost inwestycji na poziomie 12 proc. – zaznacza prof. Zbigniew Krysiak.

Ekonomiści spodziewali się w tzw. konsensusie rynkowym inflacji w ujęciu rocznym na poziomie 1,9 proc., a liczonej miesiąc do miesiąca w wysokości 0,2 proc.

RIRM

drukuj