Prezydent RP rozpoczął wizytę na Litwę

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął dziś trzydniową wizytę na Litwie. Ma ona związek z obchodami 100. rocznicy odbudowy państwa litewskiego.

W planie prezydenckiej wizyty są także m.in. spotkania z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite. Rozmowy przywódców mają dotyczyć współpracy bilateralnej, w tym spraw gospodarczych i bezpieczeństwa. Ważnym aspektem dialogu będzie również kwestia Polaków mieszkających na Litwie i przestrzegania ich praw przez tamtejsze władze.

Komentatorzy zwracają uwagę, że wczoraj prezydent Andrzej Duda spotkał się z europosłem Waldemarem Tomaszewskim, przewodniczącym Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin.

Po przebyciu do Wilna pierwszymi punktami wizyty szefa państwa polskiego są natomiast rozmowy z przedstawicielami Polaków. To bardzo dobry sygnał, na które mniejszość polska na Litwie długo czekała – mówi dr Bogusław Rogalski, politolog.

Chodzi o to, aby Polacy na Wileńszczyźnie poczuli wsparcie państwa polskiego. By poczuli, że nie są osamotnieni w tej nierównej walce o swoje prawa z władzami i instytucjami państwa litewskiego. Tak się dzieje przy tej wizycie. Prezydent zrobił bardzo dobry krok, pokazując władzą Litwy, że ocieplenie stosunków między naszymi krajami jest możliwe i jest potrzebne, ale nie kosztem polskiej wspólnoty, która jest mniejszością autochtoniczną na Litwie. Tak właśnie powinny wyglądać te wizyty. Takiej postawy – otwartej, ale też twardej wobec państwa litewskiego brakowało jeśli chodzi o posunięcia państwa polskiego w ostatnich latach – podkreśla politolog.

Prezydent Andrzej Duda jest jednym z szeregu przywódców zaproszonych na obchody 100. rocznicy odbudowy państwa litewskiego. Wezmą z nich udział m.in. prezydenci Ukrainy Petro Poroszenko i Niemiec Frank Walter Steinmeier, który ma także odbyć dwustronne spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

RIRM

drukuj