M. Morawiecki dla „Die Welt”: Nord Stream 2 dzieli zachodnią wspólnotę

Nord Stream 2 jest niepotrzebny, szkodliwy i dzieli zachodnią wspólnotę – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla niemieckiego „Die Welt”. Gdy gazociąg powstanie, a te biegnące przez Ukrainę zostaną wyłączone, Rosja może w dowolny sposób eskalować konflikt, zaatakować cały kraj. Nord Stream 2 to krok w tym kierunku – ocenił polski premier.

Pytany z kolei o dialog i szanse na porozumienie Warszawy z Brukselą, zapowiedział „białą księgę” na temat praworządności w Polsce. Tłumaczył, że wiele elementów tego sporu wynika z niezrozumienia zmian jakie rząd dokonuje w polskim sądownictwie.

Cała rozmowa ukazała się w przededniu wizyty szefa polskiego rządu w Berlinie. Na inną kwestię, która nie padła w wywiadzie, ale powinna się pojawić podczas wizyty zwrócił uwagę dr Michał Kuź, politolog.

To jest kwestia przyszłości Unii Europejskiej. Tego czy pójdzie ona bardziej w kierunku, który proponuje prezydent Emmanuel Macron, czyli silnej federalizacji wokół strefy euro i wypychania na zewnątrz pozostałym krajów. Czy też będzie to Wspólnota większa, bardziej solidarna i oczywiście na ile w budżecie unijnym pieniądze, które państwa otrzymają z tego budżetu, będą uzależnione od oceny praworządności. Te kwestie na pewno się pojawią. Wbrew pozorom sytuacja jest taka, że niemieccy politycy, być może z wyjątkiem SPD, nie są bezkrytyczni wobec planów prezydenta Francji – powiedział politolog.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl