fot. twitter.com/GUS_STAT

GUS potwierdził dane o ujemnej dynamice wzrostu polskiego PKB w dwóch pierwszych kwartałach 2023 roku

Główny Urząd Statystyczny potwierdził dane o ujemnej dynamice wzrostu Produktu Krajowego Brutto Polski w dwóch pierwszych kwartałach bieżącego roku. W pierwszym kwartale PKB zmniejszył się o 0,3 procenta, a w drugim o 0,6 procenta w skali rok do roku.

Dr Artur Bartoszewicz, ekonomista, wskazał, że w ostatnich miesiącach polska gospodarka przeżywała perturbacje. Mimo to – jak dodał – na tle innych państw sytuacja ekonomiczna w naszym kraju pozostaje stabilna.

– Przeżywamy – jak wszystkie gospodarki na świecie, szczególnie gospodarki europejskie, w których nastąpiło spowolnienie gospodarki przy bardzo wysokiej inflacji, jaka dotknęła nas po kryzysie pandemicznym, a przede wszystkim też w wyniku sytuacji z wojną przy granicy – okres, w którym rozwój gospodarczy się zatrzymał. Nastąpi odbudowa potencjału gospodarczego i wszystkie instytucje międzynarodowe wskazują, że w kolejnych kwartałach, a przede wszystkim w 2024 roku sytuacja gospodarki Polski powinna znacznie się poprawić – tłumaczył dr Artur Bartoszewicz.

Ekonomista zwrócił uwagę, że na spadek PKB miało wpływ kilka czynników. To m.in. pogłębienie spadku konsumpcji gospodarstw domowych oraz spowolnienie tempa wzrostu inwestycji.

Z kolei jednym z czynników wspierających wzrost gospodarczy w minionych kwartałach – jak dodał dr Artur Bartoszewicz – był handel zagraniczny.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl