fot. stat.gov.pl

GUS: Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 3,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 3,1 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,1 proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści jako główną przyczynę spadku inflacji wskazują zmianę cen żywności. Według wstępnego szacunku GUS obniżyły się one w ciągu miesiąca o 1,4 procent. Potaniały wieprzowina oraz zboża, owoce i nabiał. Według niektórych ekspertów, do spadku cen mogła się też przyczynić nowa matryca VAT.

Jak wskazał ekonomista dr Marian Szołucha, spadek inflacji to bardzo dobra informacja dla wszystkich. W większości sektorów gospodarki ceny są raczej stabilne.

– Inflacja odbiła w poprzednich miesiącach, tzn. urosła nieco po tym, jak zaczęliśmy znowu normalnie robić zakupy po kilkunastu tygodniach lockdownu, kwarantanny, zamrożenia i normalnego funkcjonowania gospodarki, także gospodarstw domowych i polskich przedsiębiorstw. Polacy po >>wstrzymaniu oddechu<< w marcu, kwietniu, częściowo w maju ruszyli po zakupy i to wpłynęło na inflację pobudzająco. Hamująco wpływa na nią z kolei ogólne osłabienie gospodarcze, które jest też związane z COVID-19 –  podkreślił dr Marian Szołucha.  

Ponadto w tym tygodniu GUS poinformował, że zbiory krajowych ziemiopłodów w 2020 r. mają szansę być zauważalnie wyższe niż przed rokiem.

Jak szacują analitycy, inflacja bazowa wzrosła w lipcu z 4,1 proc. do 4,2 proc. rok do roku. W ich ocenie inflacja najprawdopodobniej utrzyma się na podobnym poziomie w dalszej części trzeciego kwartału.

RIRM

drukuj