Obraz autorstwa Freepik

GUS: inflacja jest najniższa od dwóch lat

Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 procent w skali rok do roku. Wynik wskazuje na to, że jest ona najniższa od dwóch lat.

Sprawdziło się wiele prognoz. Inflacja w listopadzie – jak podał GUS – rok do roku pozostała stabilna i wyniosła 6,5 procent. Według ekspertów jest to efekt skokowego wzrostu cen paliwa. Zmiana ta rekompensowała spowolnienie tempa wzrostu cen żywności i spadek inflacji bazowej.

Jak wskazali analitycy z PKO BP, ceny paliw w listopadzie wzrosły nawet o 9 procent. Podkreślili, że z październikiem minęliśmy okres wysokiej bazy statystycznej z ubiegłego roku. To oznacza, iż o dalsze spadki inflacji będzie już teraz znacznie trudniej, niż widzieliśmy to na przestrzeni 2023 roku.

Synoptycy przewidują, że w grudniu na skutek zwiększonej konsumpcji zwiększy się inflacja. Polski instytut szacuje, że inflacja w 2024 roku oscylować będzie w pobliżu 6 procent – nieco powyżej mediany prognoz analityków – jest to jednak spora niewiadoma. Wciąż nie znamy decyzji dotyczących zerowego VAT na żywność. Utrzymanie preferencyjnej stawki obniżyłoby indeks cen konsumentów o około 0,8 punktu procentowego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl