PKB w 2014 wyniósł 3,3 proc.

Polska gospodarka w ubiegłym roku rozwijała się w tempie 3,3 procent – wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. Oznacza to rozwój o 1,6 procent szybszy niż w roku 2013.

Dr Cezary Mech, były wiceminister finansów, zwraca uwagę, że jest to wynik przejęcia przez państwo 150 miliardów aktywów emerytów w OFE. Jak dodaje, tendencja ta utrzyma się jeszcze przez kilka lat, później jednak nastąpi spadek.

Później zaczną się schody w dół, gdyż okaże się, że nie będzie komu nawet generować wzrostu gospodarczego, ponieważ ludzi w wieku produkcyjnym będzie ubywać, za to będzie zwiększało się znaczące obciążenie zarówno po stronie emerytalnej, jak i zdrowotnej z powodu bardzo szybkiego starzenia się społeczeństwa. Polska jest na zdecydowanej równi pochyłej i tak naprawdę może tego nie widzimy, ale ten dług publiczny, który rośnie zarówno w systemie emerytalnym, zdrowotnym, jak i też względem rynku kapitałowego, jest takim obciążeniem, które tak naprawdę przyspiesza to spowolnienie gospodarcze, jak i ten zanik w ogóle państwowości polskiej –  podkreśla dr Cezary Mech.

GUS przedstawił też dane o bezrobociu rejestrowanym w grudniu. Wynika z nich, że bezrobocie wzrosło o 0,1 proc. i wyniosło 11,5 procent.

Jednak dane te nie uwzględniają osób niezarejestrowanych w Urzędach Pracy, ponad 2 milionów młodych, którzy wyjechali w poszukiwaniu pracy oraz bezrobocia ukrytego w rolnictwie, które przekracza milion osób.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl