GUS zbadał wartość pracy wykonywanej w gospodarstwie domowym

2100 zł tyle jest warta miesięczna praca Polek w gospodarstwie domowym – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Mężczyźni wypracowują kwotę 1200 zł. GUS przeprowadza tego typu badania raz na 10 lat.

Analitycy wzięli pod uwagę takie czynności jak opieka nad dziećmi, pranie, gotowanie czy sprzątanie. Kobiety w ciągu dnia poświęcają o 1 godzinę i 45 minut więcej czasu na dom niż mężczyźni.

Dr Bogdan Więckiewicz, socjolog, wiąże te dane z sytuacją na rynku pracy. Zwraca uwagę, że kobiety mają większy problem z jej znalezieniem, natomiast te, które pracują zawodowo, wykonują także czynności w domu. Wówczas można powiedzieć, że pracują na dwóch etatach.

Są takie kobiety, które chcą pracować wyłącznie zawodowo i w ogóle nie zajmują się domem. Tych kobiet jest ok. 10 procent w rozwiniętych społeczeństwach. Tak samo, jak 10 proc. kobiet, które pozostały w domu i nie chcą pracować zawodowo. Z kolei jest aż 80 proc. kobiet, które pracują zarówno zawodowo, jak i w domu. Rzeczywiście te obciążenia i wartość tej pracy są większe, bo one pracują więcej – powiedział dr Bogdan Więckiewicz.

„Gazeta Wyborcza” napisała, że PKB Polski byłoby wyższe o ponad 40 proc., gdyby wliczyć w to prace wykonywane w domu. W badaniu GUS-u wzięło udział ponad 40 tysięcy osób z 28 tysięcy gospodarstw domowych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl