Portugalia zadba o emigrantów zarobkowych wracających do kraju

Rząd Pedro Passosa Coelho zatwierdził program wsparcia powracających do kraju emigrantów zarobkowych. Będą oni mogli ubiegać się o państwowe subwencje o wartości do 20 tys. euro.

Jak poinformował w komunikacie centroprawicowy gabinet, program o nazwie VEM ma służyć sprowadzeniu do ojczyzny portugalskich emigrantów zarobkowych oraz promocji przedsiębiorczości.

Program będzie wprowadzany etapami. W pierwszej jego fazie wsparcie otrzyma około 50 powracających do ojczyzny Portugalczyków, których projekty rozwoju firm uzyskają aprobatę ministerstwa pracy i polityki socjalnej.

Z przyjętego przez rząd dokumentu wynika, że państwo będzie przyznawać rozpoczynającym działalność gospodarczą bezzwrotną zapomogę w wysokości od 10 tys. do 20 tys. euro.

Aby ubiegać się o państwowe wsparcie, konieczne jest przedstawienie za pośrednictwem urzędu pracy projektu planowanej działalności gospodarczej. Musi on zawierać szczegółowy plan działań nowej firmy na najbliższe lata.

Rządowy projekt przewiduje też zwolnienia podatkowe dla firm, które zatrudnią osoby powracające z emigracji, a także pomoc w kierowaniu na płatne staże Portugalczyków pozostających za granicą bez pracy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy. W tym drugim przypadku warunkiem koniecznym do ubiegania się o państwowe wsparcie jest potwierdzenie trwającej ponad rok rejestracji w zagranicznym urzędzie pracy.

Aby nowe rozwiązania weszły w życie, konieczne jest zatwierdzenie regulaminu programu VEM przez wchodzący w skład portugalskiego ministerstwa pracy i polityki socjalnej Instytut Pracy i Szkolnictwa Zawodowego (IEFP).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl