Skrajna lewica z Portugalii, Hiszpanii i Francji tworzy europejską partię

Ugrupowania skrajnej lewicy z Portugalii, Hiszpanii i Francji rozpoczęły tworzenie europejskiej partii “rewolucyjnej”. Jej założycielami są: Blok Lewicy, Podemos oraz Niepokorna Francja.

Jak poinformowała szefowa portugalskiego Bloku Lewicy Catarina Martins, do zawarcia porozumienia o utworzeniu nowej europejskiej partii doszło w czwartek w Lizbonie. Pod dokumentem podpisali się obok portugalskiej polityk, także lider hiszpańskiego Podemos Pablo Iglesias i szef Niepokornej Francji Jean-Luc Melenchon.

Catarina Martins wyjaśniła, że nowa partia będzie ugrupowaniem “rewolucyjnym”, zwracającym się ku obywatelom walczącym z polityką oszczędności oraz traktatami narzuconymi przez Brukselę i Berlin.

“W Lizbonie robimy pierwszy krok, apelując do narodów Europy, aby zjednoczyły się w budowaniu tego międzynarodowego ruchu politycznego, ludowego i demokratycznego w taki sposób, abyśmy zorganizowali się w obronie naszych praw i suwerenności naszych narodów przeciwko staremu niesprawiedliwemu porządkowi” – napisano w deklaracji założycielskiej.

Europejskie ugrupowanie skrajnej lewicy, tworzone przez Blok Lewicy, Podemos i Niepokorną Francję, stawia sobie za cel m.in. promowanie działań ekologicznych, ruchu feministycznego, a także walkę z ksenofobią.

PAP/RIRM

drukuj