Hiszpania: strajk generalny na uczelniach i w szkołach średnich

Kilkadziesiąt tysięcy hiszpańskich studentów i uczniów szkół średnich bierze udział w czwartek w strajku generalnym przeciwko reformie edukacji. W Madrycie próbę zablokowania wejść do budynków uniwersytetów Autonomicznego i Complutense udaremniła policja.

Jak poinformowali organizatorzy jednodniowego strajku, w proteście biorą udział studenci większości wyższych uczelni kraju. Media szacują liczbę protestujących na kilkadziesiąt tysięcy.

Z szacunków związków zawodowych pracowników oświaty wynika, że do strajku przyłączyło się również około 65 proc. wykładowców akademickich i nauczycieli.

Najbardziej niespokojny przebieg strajk miał przed południem w stolicy, gdzie doszło do przepychanek pracowników akademickich z młodzieżą blokującą wejścia do budynków uniwersytetów Autonomicznego i Complutense. Wezwana na obie uczelnie policja udrożniła wejście do obiektów oraz wylegitymowała najbardziej krewkich manifestantów.

Czwartkowy strajk jest kontynuacją protestów przeciwko wdrażanej od 2012 r. reformie edukacji, tzw. LOMCE. Jej częścią jest dekret, który ma ujednolicić czas przebiegu studiów pierwszego stopnia (licencjackich i inżynierskich), by trwały trzy lata, i wydłużyć do dwóch lat studia podyplomowe. Uczestnicy strajku domagają się również zwiększenia wydatków państwa na stypendia.

Tymczasem przedstawiciele hiszpańskiego rządu twierdzą, że reforma oświaty jest w Hiszpanii nieunikniona z powodu konieczności zmian służących ujednoliceniu europejskich systemów uniwersyteckich. Minister oświaty Inigo Mendez de Vigo stwierdził w czwartek, że protest studentów jest nieuzasadniony.

„Nie ma powodów do strajku. Mam nadzieję, że jego wpływ na pracę placówek oświatowych będzie niewielki” – powiedział minister.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl