fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] Min. P. Czarnek: Dla niesamorządowych szkół i placówek edukacyjnych też potrzeba środków finansowych na rozwój. Dzieci i młodzież ze szkół katolickich również potrzebują kształcenia w dobrych warunkach

Dla niesamorządowych szkół i placówek edukacyjnych również potrzeba środków finansowych na rozwój edukacyjny i infrastrukturalny. Są też szkoły katolickie, które kształcą dziesiątki, a nawet setki tysięcy młodych polskich obywateli. Dzieci i młodzież ze szkół katolickich też potrzebują kształcenia w dobrych warunkach – mówił prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło nowy program „Inwestycje w oświacie” dedykowany dla szkół i placówek niesamorządowych. Na jego realizację zaplanowano 100 mln złotych. [czytaj więcej]

Szef resortu edukacji zwrócił uwagę, że jest to pierwszy program inwestycyjny dla szkół, które są prowadzone przez inne podmioty niż organy jednostek samorządu terytorialnego.

– Samorząd terytorialny może i pozyskuje środki na rozwój infrastruktury edukacyjnej i to w ogromnej ilości. Patrząc tylko na jesienny i wiosenno-letni nabór z inwestycji z Polskiego Ładu, jednostki samorządu terytorialnego pozyskały ze środków rządowych 5 mld 200 mln zł na: rozbudowę, modernizację, termomodernizację szkół, wyposażenie, ale także na rozbudowę i budowę infrastruktury sportowo-edukacyjnej. Mam na myśli boiska przy szkołach, bieżnie czy sale gimnastyczne, które powstają z rządowych środków. Do tych pieniędzy jest dostęp i kolejne nabory z Polskiego Ładu również będą obejmowały inwestycje edukacyjne. Wystarczy tylko wola samorządu, aby inwestować w szkoły. To się dzieje i za to samorządom bardzo dziękuję – podkreślił prof. Przemysław Czarnek.

https://twitter.com/MEIN_GOV_PL/status/1556635413795717121

Warto zauważyć, że do tej pory pozbawione możliwości korzystania z rządowych środków były niesamorządowe szkoły oraz placówki edukacyjne, czyli tzw. stowarzyszeniowe szkoły.

– Dla niesamorządowych szkół i placówek edukacyjnych również potrzeba środków finansowych na rozwój edukacyjny i infrastrukturalny. Są też szkoły katolickie, które kształcą dziesiątki, a nawet setki tysięcy młodych polskich obywateli. Dzieci i młodzież ze szkół katolickich też potrzebują kształcenia w dobrych warunkach. Są takie szkoły, jak np. I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach, gdzie kończyliśmy ogólnopolski rok szkolny w czerwcu 2022 roku. Uczy się tam blisko 500 uczniów na znakomitym poziomie, ale bez sali gimnastycznej, bo tego rodzaju podmioty takiego dostępu do środków finansowych nie mają. Stąd 100 mln zł na inwestycje w oświatę, która jest prowadzona przez podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego. To pieniądze na rozmaite inwestycje i budowlane, i remontowe – zaznaczył gość audycji w Radiu Maryja.   

https://twitter.com/MEIN_GOV_PL/status/1543986048920915968

Min. Przemysław Czarnek odniósł się także do kryzysu energetycznego i podkreślił, w jaki sposób ministerstwo zabezpiecza szkoły oraz wszelkie placówki edukacyjne na sezon zimowy.

– Pamiętajmy, że prowadzenie oświaty to zadanie własne samorządów, stąd rząd myśli w taki sposób, by dochody samorządów nie zmniejszały się i żeby z tych dochodów można było utrzymać infrastrukturę szkolną. Zadaniem samorządów, które w 95 proc. prowadzą szkoły w Polsce, jest utrzymanie infrastruktury edukacyjnej. (…) Cały czas trwa energetyczny kryzys światowy wywołany agresją Rosji na Ukrainie, ale też przede wszystkim tym, że ktoś „wyhodował” Władimira Putina w ciągu 20 lat i pozwolił mu uzależnić energetycznie Europę i znaczną część świata od swoich surowców i to jest przedmiotem analizy. Jesteśmy w stałym kontakcie z samorządami – powiedział szef resortu edukacji i nauki.

https://twitter.com/MEIN_GOV_PL/status/1555533816076419079

Cała rozmowa z min. Przemysławem Czarnkiem w audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj