fot. PAP/Tomasz Gzell

Darmowe komputery dla uczniów

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do 370 tys. uczniów IV klas szkół podstawowych trafią komputery. Sprzęt zostanie im przekazany nieodpłatnie i ma służyć przez kolejne lata.

Na konferencji prasowej szef rządu powiedział, że młodzież musi mieć kompetencje cyfrowe, aby się sprawnie poruszać we współczesnym świecie. W związku z tym musi mieć odpowiednie narzędzia – dodał.

Stąd wyposażenie uczniów w niezbędny sprzęt komputerowy. Celem działania rządu jest m.in. wyrównywanie szans edukacyjnych.

– Dlatego w zeszłym roku wyposażyliśmy w komputery około 218 tysięcy uczniów z terenów popegeerowskich, które padły ofiarą balcerowiczowskiej polityki pozostawienia obszarów popegeerowskich samymi sobie. To nie było nasze ostatnie słowo, bo za naszymi słowami idą czyny, tak więc od września tego roku wszyscy uczniowie IV klasy szkoły podstawowej otrzymają nieodpłatnie laptopy, które będą im służyły na kolejnych etapach edukacji – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Minister edukacji i nauki, dr hab. Przemysław Czarnek, wskazał, iż rząd dba o to, by edukacja była na najwyższym poziomie.

Temu – jak zaakcentował minister – służą m.in. zmiany w podstawach programowych oraz nowoczesny sposób przekazu. Nowoczesną szkołę mamy już dzisiaj – przekonywał. Wskazał przy tym na finansowanie realizacji tego celu.

– Ostatnie dwa lata to pięć miliardów złotych na nowoczesną szkołę. Oprócz Laboratoriów Przyszłości, mamy program uzupełniający, czyli Mobilne Laboratoria Przyszłości. To 16 zespołów edukatorów, którzy jeżdżą od września 2022 roku i odwiedzili już 700 szkół, przeszkalając 40 tysięcy uczniów, aby sprzęt, który trafi do szkół, był jak najbardziej efektywnie wykorzystywany – oznajmił szef resortu edukacji i nauki.

Pełnomocnik ds. cyfrowych, Janusz Cieszyński, powiedział z kolei, że środki na komputery dla uczniów będą pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy.

RIRM

drukuj