fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Min. A. Zalewska: 300 zł na początku roku szkolnego dla wszystkich, którzy znajdują się w systemie edukacji

300 zł na początku roku szkolnego w ramach programu „Dobry start” dla wszystkich, którzy znajdują się w systemie edukacji – zapowiedziała Anna Zalewska, szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, otwierając w urzędzie województwa wielkopolskiego kampanię informacyjną rządowego programu wyprawki dla uczniów.

Program „Dobry start” to realizacja zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego z kwietniowej konwencji Zjednoczonej Prawicy. Wyprawkami w wysokości 300 zł zostanie objętych 4 mln 600 tys. uczniów. Ulotki i plakaty informacyjne na temat programu trafiły już do szkół.

Program obejmie też dzieci ze specjalnymi potrzebami, oraz uczestników zajęć rewalidacyjnych a także podopiecznych Domów Dziecka – poinformowała minister edukacji narodowej. Anna Zalewska dodała, że wsparcie będzie przyznawane na wniosek rodziców lub opiekunów.

– Nie ma żadnego kryterium dochodowego, więc decyzja będzie oczywista. Od 1 lipca prosimy państwa, abyście składali deklaracje online m.in. przez stronę empatia, to jest strona Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, lub przez bankowość elektroniczną. Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski również pisemnie. Zachęcamy państwa żeby rzeczywiście było to elektronicznie od 1 lipca, bo to jest gwarancja najszybszej wypłaty wyprawki – powiedziała Anna Zalewska.

Minister zaznaczyła, że nadal obowiązuje program darmowych podręczników. W tym roku na ten cel rząd przeznaczy 502 mln zł. Dodatkowo program „Dobry start” będzie kosztował 1,5 mld zł łącznie z pieniędzmi na obsługę tego wsparcia – wskazała szefowa MEN.

Pomoc w kwocie 300 zł przysługiwać będzie na dzieci uczące się do 20 r. życia a w przypadku dzieci niepełnosprawnych do 24 r. życia. Świadczenie będzie przyznawane raz w roku.

RIRM

drukuj